1 tuğgeneral ile 9 asker hayatını kaybetti

1 tuğgeneral ile 9 asker hayatını kaybetti

Sudan'ın Darfur bölgesinde tutukluları taşıyan iki aracın pusuya düşürülmesi sonucu çıkan çatışmada 1 tuğgeneral ile 9 askerin hayatını kaybettiği bildirildi.

1 tuğgeneral ile 9 asker hayatını kaybetti
1 tuğgeneral ile 9 asker hayatını kaybetti admin

Sudan'ın Darfur bölgesinde tutukluları taşıyan iki  aracın pusuya düşürülmesi sonucu çıkan çatışmada 1 tuğgeneral ile  9 askerin  hayatını kaybettiği bildirildi.

Sudan resmi haber ajansı SUNA'da yer alan habere göre, orduya bağlı Hızlı Destek Güçleri Sözcüsü Albay Abdurrahim el-Cali, Darfur'un kuzeyindeki  Musteriha bölgesinde tutukluları taşıyan iki aracın kimliği henüz belirlenemeyen  kişilerce pusuya düşürüldüğünü belirtti.

Cali, Hızlı Destek Güçleri Komutanı Tuğgeneral Abdurrahman Cuma  komutasındaki güçlerin, olayın ardından askeri destek için bölgeye hareket ettiğini ve saldırganlarla çatışmaya girdiğini söyledi.

Çatışmada, Tuğgeneral Cuma ile 9 askerin hayatını kaybettiğini, saldırganlardan da ölenlerin olduğunu anlatan Cali, diğer saldırganların  yakalanması için çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi.

Cali, öte yandan halkın elindeki ruhsatsız silahların toplanması  amacıyla başlatılan çalışmaların da devam ettiğini kaydetti.

Sudan'da ruhsatsız silahların öncelikle gönüllü olarak teslim  edilmesi, bir sonraki adımda ise zorla toplanması için harekete geçilmişti.

Resmi makamlar, 6 Ağustos'ta halka "ellerindeki silah ve cephaneleri en yakın karakol ya da askeri karargaha teslim etme" çağrısında bulunmuş, Savunma  Bakanı General Ivad Muhammed bin Avf da "Ordu, güç kullanarak da olsa vatandaşların elindeki silahları toplayacak." ifadelerini kullanmıştı.

Sudan ordusunun Darfur ile Kordofan eyaletlerinde iki ay içinde halktan 15 binden fazla silahı teslim aldığı, 500'den fazla arazi aracına el koyduğu bildirilmişti.

Kabilelerin elindeki silahların sayısıyla ilgili resmi bir veri bulunmamakla birlikte bunun ağır silahlar dahil olmak üzere yüzbinleri bulduğu ifade ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih