Barzani A.Ş

Barzani A.Ş

Referandum inadıyla bölgeyi ateş topuna çeviren Barzani, Kuzey Irak’taki gelirleri ailesine kanalize ediyor. Petrol, gaz, telekominikasyon ve ordu, medya ve siyasette tamamen hegemonya kuran Barzani, elde ettiği parayı da Avrupa’da yatırım yapmak için kullanıyor. Süleymaniye ve Kerkük gelirleri ise Talabani ailesine gidiyor.

Barzani A.Ş
Barzani A.Ş emrah

Siyonist İsrail’in açık ABD’nin ise gizli desteğini arkasına alarak “Bağımsızlık Referandumu” yapan ve bölgede büyük bir savaş potansiyelini harekete geçiren IKBY Başkanı Mesud Barzani’nin kurmak istediği Kürt devleti sadece iki ailenin daha fazla zenginleşmesini sağlayacak. ABD’nin desteğiyle kurulan özerk Bölgesel Kürt Yönetimi’nin tüm kaynakları şu anda dahi Barzani ve Talabani ailesine kanalize edilmiş durumda. Petrol, gaz, telekominikasyon ve ordu, medya ve siyasette tamamen hegemonya kuran iki aile kaynakları paylaşıyor ve parayı Avrupa’da yatırım yapmak için kullanıyor. GSM HATTI ONA BAĞLI Barzani ailesi başkent Erbil ve Dohuk’ta, Talabani ailesi ise Süleymaniye ve Kerkük’te Kuzey Irak’ın neredeyse tüm kaynaklarına “çökmüş” durumda. IKBY Başbakanlığı, Mesud Barzani’nin yeğeni Neçirvan Barzani’ye teslim edilirken, bölgenin en önemli GSM şebeke servisi olan Korek Telekom ise Barzani’nin diğer yeğeni olan Peşmerge generallerinden Şirvan Barzani’ye ait. Diğer GSM servislerinin sermayeleri büyük oranda yurtdışı kaynaklı. AİLE ŞİRKETİ MİLYARLAR KAZANIYOR Erbil ve Dohuk’un tüm ekonomisini Mustafa, Mensur ve Neçirvan Barzani paylaştı. Bu isimler kurduğu açık ve paravan şirketlerle petrol, gaz, kaçakçılık, inşaat ve gıda işletmeleri bulunan bu isimler IKBY’yi aile şirketine çevirmiş durumda. Bu işler Nasri isimli kolektif şirketler grubu bünyesinde yürütülüyor ve milyarlarca dolarlık bir rant sağlıyor.

 

KERKÜK VE SÜLEYMANİYE’Yİ TALABANİ YİYOR

 

Kerkük ve Süleymani’ye ise pazar Talabani’ye emanet. Sağlık sorunlarıyla boğuşan Celal Talabani, Kürdistan Yurtseverler Birliği’ndeki (KYB) etkisini kaybetse de ailesi Süleymaniye ve Kerkük’teki ekokomiyi elinde tutuyor. Özellikle gaz ve petrol ticaretinden milyarlar kazanan Talabani şirketlerinin kontrolü, Celal Talabani’nin eşi Hero İbrahim Ahmet Talabani’de. Kubat Talabani şirketlerin kontrolünü yürütürken Talabani’nin diğer oğlu ise Zanyari isimli Süleymaniye Peşmerge İstihbarat birimlerini tam anlamıyla kontrol altına aldı.

 

ORDUDA AŞİRET ALIŞKANLIĞI

 

Peşmergedeki paylaşım Erbil ve Dohuk’ta da farklı değil. Resmiyette peşmerge birimleri IKBY Peşmerge Bakanlığı’na bağlı görünse de gerçekte emirler Mesud Barzani’nin oğlu Mesrur Barzani’den gidiyor. Peşmergenin en önemli birliği olan ve “özel kuvvetler” olarak tasarlanan Zeravani ile KDP Peşmergesi’nin İstihbarat birimini oluşturan Parastin tüm hücrelerine kadar Mesrur Barzani’nin kontrolünde. Referandumdan önce Süleymaniye’den Erbil’e gelmek isteyen IKBY Meclis Başkanı Goran Partisi’ne mensup Yusuf Muhammed’i şehre sokmayan ve ölümle tehdit eden de Mesrur Barzani’ye bağlı peşmergelerdi. “Gönüllü Peşmerge Birlikleri”ndeki kontrol de tıpkı Zerevani ve Parastin’de olduğu gibi Mesrur Barzani’de.

 

Medyada da durum neredeyse aynı. IKBY’nin dünya medyasındaki görünür yüzü olan Erbil merkezli Rudaw TV Neçirvan Barzani’ye ait şirket tarafından yönetilirken, Kürdistan 24 ve Bas News ise Mesrur Barzani’nin şahsına ait. Süleymaniye’de ise Kürdistan TV Talabani ailesine ait. Talabani ile birlikte 'çöktü'! IKBY Başkanı Mesud Barzani'nin kurmak istediği Kürt devleti sadece iki ailenin daha fazla zenginleşmesini sağlayacak. Kuzey Irak bölgesini Talabani ile paylaşan Barzani tüm gelir kaynaklarında hegemonya kurdu. Barzaniailesi başkent Erbil ve Dohuk'ta, Talabani ailesi ise Süleymaniye ve Kerkük'te Kuzey Irak'ınneredeyse tüm kaynaklarına “çökmüş” durumda.

YENİ ŞAFAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih