Borsa Haftaya Nasıl Başlar

Borsa Haftaya Nasıl Başlar

18 Eylülde Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, haftaya iyi denebilecek bir başlangıçla yüzde 0,26 yükselişle 108.016,93 puandan başladı.

Borsa Haftaya Nasıl Başlar
Borsa Haftaya Nasıl Başlar admin

18 Eylülde Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, haftaya iyi denebilecek bir başlangıçla yüzde 0,26 yükselişle 108.016,93 puandan başladı. Açılışta BIST 100 endeksi 275,23 puan artarken, bankacılık endeksi yüzde 0,22, holding endeksi de yüzde 0,26 değer kazandı. Tüm sektör endeksleri haftaya pozitif başlarken, yaz aylarının son günlerinin de etkisi ile en fazla yükselen yüzde 0,50 ile turizm oldu. Diğer taraftan 22/09/2017’de BIST 100 endeksi 104.123 ile günü %0,12 artış ile kapatsa da bir haftada endeks 3.893,93 gibi bir değer kaybı yaşamıştır.

BU HAFTA BORSAYI NELER ETKİLEDİ

Geçen hafta gündemde yaşanan olaylar ve borsaya olan etkilerini anlatmak gerekir. Özellikle gelişmekte olan ekonomiler arasında yer alan ülkemiz gelişmiş ekonomilerin durumlarından direkt olarak etkilenmektedir. Bilhassa ABD’den gelen büyüme, işsizlik, Merkez Bankası ( FED) verileri ülke ekonomimiz ve bilhassa borsa ve dolar üzerindeki yansımaları gözlemlenmektedir. Endeksin hafta boyunca değer kaybetmesindeki ana etmenlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

Fed Açık Piyasa İşlemleri Komitesi toplantısından çıkan görüşler de,

Faiz 1,00 – 1,25 bandında kalmaya devam edecek. FED’ in yılsonuna kadar bir kez daha faiz artıracağının kesinleşmeye başlaması. ABD’nin ekonomik büyümesinin beklentilere paralel devam ediyor olması ve istihdamdaki gelişmeler. Diğer yandan FED’ in dünyada dolar basmaya başladığı ve dolar arzını 800 milyar dolardan 4,5 trilyon dolara kadar çıkardığı yüksek para arzının kısılması yoluna gideceği, bilançosunu küçülteceği olgusunun piyasalar tarafından satın alınmış olmasıdır. Piyasada kademeli olarak dolar azaltılacak ve dolar Amerika Merkez Bankasına ve piyasalarına doğru tekrar dönüş yoluna geçecektir. Bütün bunlarda gelişmekte olan ülke ekonomilerin aleyhine işleyecek bir durumdur. Her ne kadar güçlü bankacılık ve ekonomik yapımız olsa da bizim gibi cari açık veren ve dış ödemler dengesinin sürekli açık pozisyon verdiği ülkeler için maalesef kötü bir durum.

JEOPOLİTİK RİSKLER DEVAM EDİYOR

Öte yanından yanımızda duran bir Irak sorunu ve bağımsızlık referandumunda bulunma arzusunda olan bir Barzani ve Türkiye’nin olası sınır ötesi operasyon durumları da jeopolitik riskleri de beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla sermeye, güvenli liman olarak gördüğü ülke ve piyasalarına yönelme eğilimi ve riski en az olan alanları tercih etme olasılığı ön plana çıkmaktadır. Yani önümüzdeki haftayı görebilmek için bir önceki haftayı ayna olarak tuttuğumuzda yukarıdaki sayılan tüm etmenlerin de birlikte değerlendirilmesi sonucu borsanın önümüzdeki haftaya bir miktar belirsizlikle yani düşük başlama ve devam etme eğiliminde olabileceği değerlendirilmektedir. Dolaysıyla yatırımcının temkinli olması belirsiz ortamlarda riski yüksek alanlara dikkat edilmesi önemle üzerinde durulması gereken hususlardandır.

borsa haftaya nasıl başlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih