Diyet Salatası Nasıl Olur? Diyet Salatası Nasıl Yapılır?

Diyet Salatası Nasıl Olur? Diyet Salatası Nasıl Yapılır?

Diyette en önemli iki fonksiyon beslenme ve spordur. Spor kısmı için genelde yürüyüş, koşu, yüzme ve bisiklet gibi faaliyetler yapılır ve bu yöntemle vücudun enerji harcaması sağlanır.

Diyet Salatası Nasıl Olur? Diyet Salatası Nasıl Yapılır?
Diyet Salatası Nasıl Olur? Diyet Salatası Nasıl Yapılır? admin

Diyette en önemli iki fonksiyon beslenme ve spordur. Spor kısmı için genelde yürüyüş, koşu, yüzme ve bisiklet gibi faaliyetler yapılır ve bu yöntemle vücudun enerji harcaması sağlanır. Eğer bölgesel yağlanma söz konusu ise de bunlara ek olarak bölgesel incelmeyi sağlayacak hareketler yapılır. Beslenme kısmı için de diyetisyenlerin verdiği program çerçevesinde yenilebilecek gıdalar ve porsiyon miktarları belirlenir.

Diyet Salata Nasıl Tüketilir?

Diyette ve beslenme programında bazı öğünlerde esneklik yapılabilmesi mümkündür. Örneğin her gün diyet programında yer alan salata için yapılabilecek yüzlerce tarif vardır. Diyet salatalar mevsim sebzeleri ile bilinen tariflerle hazırlanabildiği gibi bazı meyve ve haşlanmış sebzeler ve tohumlar ile de yapılabilir. Diyet salatada önemli olan yağ ve karbonhidrat içeriği yüksek olan herhangi bir besin ögesi kullanmamaktır. Diyet salata yapmak isteyenler örnek olarak aşağıdaki tarifi uygulayıp geliştirebilirler.

Öncelikle diyet salata yapmak için şu malzemelerin alınması gerekir; 1 tutam taze nane, 1 tutam maydanoz, yarım ıceberg, 50 gr beyaz light peynir, 1 tutam taze soya filizi, yarım limon, 2 ya da 3 adet haşlanmış karnabahar, 1 avuç ayıklanmış nar tanesi. Bu malzemeleri toparlayıp hazırladıktan sonra yeşillikler iyice yıkanıp iri iri doğranarak geniş bir salata kasesine alınır. Daha sonra light beyaz peynir küp küp doğranarak yeşilliklerin üzerine konur. Karnabahar bütün ya da doğranmış halde nasıl tercih ediliyorsa konulabilir. Üzerine yarım limon sıkılır. Salata iyice karıştırıldıktan sonra soya filizleri ve nar taneleri salataya serpiştirilir.

 Diyet Salatanın Faydaları Nelerdir?

 Diyet için yapılan bu tarz salatanın kalorisi çok düşüktür ve şişlik hissiyatına da neden olmaz. Salata sade halde tüketmekten hoşlanılmayan bazı haşlanmış sebzeler kullanılarak da yapılabilir. Böylece tek öğünde hem sebze hem de salata tüketilmiş olur. Salataya koyulacak limon, nar, avokado gibi meyveler belirli miktarda kullanılmalı ve diğer malzemelerden daha fazla olmamalıdır.

 Diyet salata aynı zamanda vücudun vitamin ve mineral dengesi için de önemlidir. Protein yüklü ana öğünlerin yanında hem ağızdaki tadı değiştirmesi ve zenginleştirmesi için hem de sürekli aynı öğünlerden sıkılmamak için her gün farklı farklı diyet salatalar hazırlanarak diyet menüsü zenginleştirilebilir. Diyet salatalara koyulacak malzemeler içinde yağ oranı yüksek tohumlar ve karbonhidrat değeri yüksek ceviz badem gibi kuru yemişler var ise bunlar aynı gün içindeki diğer ana ve ara öğünlerden düşülerek yenilmeli ve gün içindeki kalori dengesi bozulmadan diyete devam edilmelidir.

diyet salata nasıl yapılır diyet salata diyet salata yapmak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih