Ekonomide Bilmeniz Gereken 12 Kural

Ekonomide Bilmeniz Gereken 12 Kural

Hepimizin duyduğu, gazetelerde rastladığımız ama çoğumuzun anlamadığı ve yabancı kaldığı ekonomi, temel kuralları bilindiği zaman anlaması ve öğrenmesi çok zevkli bir alan

Ekonomide Bilmeniz Gereken 12 Kural
Ekonomide Bilmeniz Gereken 12 Kural admin

Hepimizin duyduğu, gazetelerde rastladığımız ama çoğumuzun anlamadığı ve yabancı kaldığı ekonomi, temel kuralları bilindiği zaman anlaması ve öğrenmesi çok zevkli bir alan. Bu kurallar ekonominin temeliyle alakalı bilgi veren ve sağlam bir temel oluşturan kurallar; bu 12 kuralla gazetenizde atladığınız ekonomi haberleri artık okunmak için iple çekilecek.

1.Hükümet Harcamalarını Vatandaş Öder

Hükümet harcama yaptığında bunu er ya da geç vatandaşlar ödeyecektir. Bu ödeme vergi gibi açık; enflasyonlar gibi kapalı yollarla gerçekleştirilebilir.

2.Kamusal Ürün ve Hizmetler

Pek çok kişi kamusal ürün ve hizmetler için başkalarının harcama yapmasını ister; ancak harcama vatandaşların tamamı tarafından yapılır.

3.Piyasa Tahmini

Piyasa, borsa oyuncularının elindeki bilgilerin toplamından oluştuğu için hisse fiyatları, faiz oranları ve kur hakkında tahmin yapılması zor bir alandır.

4.Maliyetin Bir Sonraki Nesle Aktarımı

Bir neslin, maliyetleri sonraki nesillere aktarması uygulanabilir bir durumdur. ABD’nin ulusal borç ve sosyal güvenlik sisteminin gerçekleştirdiği tam olarak budur.

5.Arzu Edilenler ve Uygulanabilirlik

Arzu edilen şeyler her zaman uygulanabilir olmayabilir.

6.Ödün Verme

Bireyler ve toplumlar karşılıklı ödünler vermek zorunda kalır.

7.Yetenek ve Bilgi

Diğer insanlar kendi yetenekleri, çabaları ve tercihleri hakkında sizin sahip olduğunuzdan daha fazla bilgi sahibi olabilirler.

8.Sosyal Güvenlik programlarının Uygulanabilirliği

Sizin yardım etmek istedikleriniz de dahil olmak üzere tüm insanlar teşviklere tepki vereceklerdir. Bu yüzden sosyal güvenlik programları her zaman istendiği gibi çalışamayabilir.

9.Eşitlik ile Verimlilik

Eşitlik ile verimlilik arasında tavizler söz konusudur.

10.Ekonomide Denge

Bir oyunda veya ekonomide denge hali olduğunda insanlar seçimlerinden tatmin olur. Dışarıdan gelen etkilerin bunu değiştirmesi bu nedenle oldukça zordur.

11.Kamusal Ürün ve Hizmetler

Bir söz vermeden önce, durumlar değiştiği takdirde bu sözü tutup tutamayacağınızı gözden geçirin. Bu şekilde iyi bir üne kavuşabilirsiniz.

12.Hükümetler ve Sözleri

Hükümetler ve seçmenler de teşviklere tepki verirler. Bundan dolayı hükümetler bazen temerrüde düşebilir veya verdikleri sözleri tutamayabilirler.

Ekonomide bilmeniz gereken şeyler temel olarak bu 12 kurala dayanmaktadır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih