Evliliğin Ekonomik Olarak Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Evliliğin Ekonomik Olarak Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Evlilik hayatınız boyunca sevgi, saygı, anlayış ve bütçe gerektiren bir birliktelik oluyor. Evliliğin de ekonomik anlamda her iki taraf için sağladığı avantaj ve dezavantajları bulunuyor.

Evliliğin Ekonomik Olarak Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
Evliliğin Ekonomik Olarak Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? admin

Evlilik hayatınız boyunca sevgi, saygı, anlayış ve bütçe gerektiren bir birliktelik oluyor. Evliliğin de ekonomik anlamda her iki taraf için sağladığı avantaj ve dezavantajları bulunuyor. İlk evvel evliliğin ekonomik bakımdan sağladığı avantajlardan bahsedelim. Resmi evliliğin ilk günlerinden itibaren, yani düğün kutlaması sonrası başlanan devir, düğünde takılan para ve altınlarla evlenen çift ilk önce aile bütçesinin temelini atıyor.

Ekonomik anlamda bundan sonra ailenin ortak olarak birlikte bütçesi oluşur. Evlenmeden daha önce para birikimi yapmayan ya da yapamayan kişiler için bundan sonra belli bir sorumluluk taşımakta ve eşlerinin de göstermiş olduğu destekle beraber ekonomi vaziyetini kontrol altına alabiliyor. Gereksiz olan birçok masraf sorunu evlendikten daha sonra ortadan kalkmış oluyor. Bekar bir erkeğin devamlı dışarıdan yemek söylemesi, hazır yiyecekler tüketmesi gibi durumu ise aile ekonomisi olarak azalır. Evde yapılan yemek her zaman bütçe olarak haliyle düşük oluyor. Bu durum ise oldukça aile ekonomisine sağlamış olduğu kazanımdır.

Evliliğin Ekonomik Anlamda Sağladığı Dezavantajları Nelerdir?

Evlilik kazanç olarak, avantaj elde ettiği gibi dezavantajlara da sahip oluyor. Evlilik öncesi basitçe planlanan programlar tatil, gezi, seyahat eğlence, ekonomik anlamda kolay bir halde çözümlendiği halde, evlilik sonrasında harcanacak ölçü artmış oluyor. Eğer tatil planı yapılacak olursa bu elde bulunan ortak bütçeyle yapılmış oluyor. Ailede doğacak bebeğin masrafları bebek maması, bebek odası, bebek arabası, ilaç, giyim olarak aile ekonomisini oldukça fazla etkiliyor. Kimi zaman bankadan kredi çekmek ihtiyacı bile ortaya çıkıyor.

Evlilikte Çeyiz Yardımı Nasıl Alınır?

Şayet 27 yaşını doldurmadan önce evlilik yapılırsa devletten çeyiz yardımı alınıyor. Evlenmeden 3 sene önce hesap açarak, birikim yapmaya başlandığı çeyiz hesabına devlet tarafından hesapta bulunan miktarın %20’si kadar oranda destek sunuluyor. Bundan daha ilerisini düşünerek açılan çeyiz hesabı ekonomik anlamda evlenmeden önce oldukça kolaylık sağlayabiliyor.

Evlilik Sorumlulukları Nelerdir?

Evliliğin ekonomik namına büyük dezavantajlarından biri de, özgürce para harcama kararları alamamaktır. Bundan sonra yapılacak bütün harcamalar ise daha büyük anlamda sorumluluk taşıyacağı için tek başına karar verilmiyor. Eşle paylaşmak ve ortak karar vermek bu durumda uygun oluyor.

evliliğin avantajları ve dezavantajları evlilik ve ekonomi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih