HAMİLELİK BELİRTİLERİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?

HAMİLELİK BELİRTİLERİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?

Daha önce hiç hamile kalmadıysanız ve bebek sahibi olmak istiyorsanız hamilelik belirtilerinin neler olduğu ve gebelik belirtilerinin ne zaman başladığı sizin için en önemli gündem maddelerinden birine dönüşür.

HAMİLELİK BELİRTİLERİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?
HAMİLELİK BELİRTİLERİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR? admin

Daha önce hiç hamile kalmadıysanız ve bebek sahibi olmak istiyorsanız hamilelik belirtilerinin neler olduğu ve gebelik belirtilerinin ne zaman başladığı sizin için en önemli gündem maddelerinden birine dönüşür.

 

Bebek sahibi olmak hiç de öyle kolay bir karar değil. Sonuçta bir bebeğin, yani bir insanın sorumluluğunu almış oluyoruz bebek sahibi olarak. Tabi öte yandan bebek sahibi olmanın pek çok anne-baba için hayata daha sıkı bağlarla bağlanmak ve bir bebeğin mutluluk saçan enerjisiyle tazelenmek anlamına geldiğini de unutmayalım. Yani sadece sorumluluk değil bebek sahibi olmak aynı zamanda büyük ve gerçek bir mutluluk kaynağı.

 

Lafı daha fazla uzatmadan anne-baba adaylarına yönelik hamilelik ve bebek bakımı odaklı internet yayını yapan Bebek Tv portalından hamilelik belirtileri hakkında derlediğimiz yazımıza geçelim.

 

Hamileliğin İlk Belirtisi: Adet Kesilmesi

Gebe kaldığınızın en önemli belirtisi adet kanamanızın kesilmesidir. Hamileliğin diğer fiziksel belirtilerinden daha önce adet kesilmesi yaşanır, kanamanız normal zamanında gelmez. Zaman zaman mevsimsel değişimler veya ruhsal-fiziksel bazı durumlar da adet kanamasının gecikmesine neden olabiliyor. Ancak eğer adet kesilmenize aşağıda sıralayacağımız belirtiler de eşlik ediyorsa daha net bir cevap için evde rahatlıkla gebelik testi yaparak hamile olup olmadığınızı kolayca öğrenebilirsiniz.

 

Diğer Hamilelik Belirtileri Neler?

1.Bulantı ve Kusma

Bulantı ve kusma gebeliğin ilk belirtilerinden. Bunun sebebi rahmin şişmeye başlayarak mideye baskı uygulaması. Gebelerde bulantı ve kusma ağırlıklı olarak hamileliğin ilk aylarında ve sabah saatlerinde şiddetleniyor.

 

2.Göğüslerde Değişim

Göğüslerde fark edilen ilk belirtiler hafif bir dolgunluk hissi ve hassasiyettir. Ayrca meme uçlarının koyulaşması da gebeliğin ilk haftalarında yaşanan bir değişimdir.

 

3.Duygusal Hassasiyet

Hamilelikle birlikte gerçekleşen hormonal değişimler genel bir halsizlik ve yorgunluk hali oluşturur ve bu sebeple uykuya olan eğilim artacaktır. Sinirsel değişimler de sıklıkla meydana gelebilir. Normale göre daha çabuk sinirlenmek de hamilelik belirtilerindendir.

 

4.Baş Dönmesi

Gebe kalınan ilk aylarda genellikle tansiyon normalden düşük olacağı için baş dönmesi ve baygınlık hissi yaşanabilir. Bu sebeple yerinizden aniden kalkmamalı ve uzun süre ayakta kalmamalısınız.

 

5.Vajinal Akıntıda Değişiklik

Gebelikle beraber vücuttaki östrojen hormonunun salgısı artar. Buna bağlı olarak normalde akıntı şikâyeti olmayan bir kadında, hamilelikle beraber akıntıların ortaya çıkması söz konusu olabilir. Bu akıntılar gebelik boyunca devam eder.

 

6.İdrara Çıkma Sıklığında Artış

Büyüyen rahmin mesaneye baskı uygulaması sık sık idrara çıkma ihtiyacı oluşturabilir. Gebeliğin başlangıcında ve son üç aylık 3. Trimester döneminde bu sıklıkta artış yaşanması son derece normaldir.

 

7.Sürekli Yorgunluk Hissi

Gebelikle birlikte oluşan bulantı ve kusma sorunları, hormonel değişimler ve diğer pek çok sebep halsizlik ve sürekli bir yorgunluk hali oluşturabilir.

 

8.Cinsel İsteksizlik

Hamilelik döneminde kadınlarda cinsel isteksizlik hem hormonal değişimlerden dolayı hem de psikolojik sebeplerle artabilir ve bu durum son derece doğaldır. Cinsel isteksizlik 1. Ve 3. Trimester dönemlerinde daha fazla hissedilebilir.

 

9.Mide Yanması

Büyüyen döl yatağınız, midenin yerinin giderek değişmesine neden olur. Bu durum midede ekşime, yanma, geğirme gibi şikâyetleri de beraberinde getirebilir.

 

Hamilelik belirtileri her hamilelikte farklı yönleriyle ortaya çıkabiliyor. Bazı gebeler özelikle gebelik başlangıcında yoğun bir mide bulantısı yaşarken kimi hamileliklerde bu sorun hiç hissedilmiyor. Bu sebeple gebe kalıp kalmadığınızı anlamanın en güvenilir yöntemi eczanelerde satılan gebelik testlerini evde kolayca uygulamanız. Eğer sonuç pozitifse bu durumda hemen bir kadın doğum uzmanından randevu alıp ultrason yöntemiyle en net cevabı alabilirsiniz.

 

Bebek.Tv Hamilelik ve Bebek Bakımında Yanınızda

Hamilelik başlangıcından itibaren sağlığınıza ve beslenmenize özen göstermeli, gebelik takibinizi düzenli şekilde yapmalısınız. Bu konuda uzman bir doktor desteği elbette şart. Ancak kafanızda oluşacak pek çok soruya Bebek.Tv portalından da kolayca yanıt bulabilir, eğitici ve eğlenceli birçok video izleyebilir, hafta hafta gebelik takibinizi Uzman Jinekolog Op. Dr Fatih Esen’le Bebek Tv’de güvenle yapabilirisiniz. Bebeğiniz doğduktan sonra da bebeklerde beslenme ve bebek gelişimi gibi pek çok konuda yine aynı adres en büyük destekçiniz olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih