İşitme Kaybına Dikkat

İşitme Kaybına Dikkat

İş yerlerinde yüksek derecede gürültüye maruz kalan kişilerin işitme problemi yaşadığı hatta bu meslek hastalığı yüzünde sağır kalan işçilerin sayısınınAnchor gün geçtikçe arttığı herkes tarafından bilinmekte.

İşitme Kaybına Dikkat
İşitme Kaybına Dikkat tanitimweb

İş yerlerinde yüksek derecede gürültüye maruz kalan kişilerin işitme problemi yaşadığı hatta bu meslek hastalığı yüzünde sağır kalan işçilerin sayısının gün geçtikçe arttığı herkes tarafından bilinmekte. Dünya da ve ülkemizde en çok karşılaşılan meslek hastalığı olan işitme kaybı ciddi bir problem haline dönüştü. Bu yüzden gürültü ölçümü son derece önemli bir konu haline gelmiş durumda.

Peki gürültü ölçümü nasıl yapılır?

Gürültü ölçümü kısaca, iş yerinizde gürültü birimi olan desibel ile gürültü düzeyinin ölçülme işlemidir. Amacı insanların çalıştığı ortamlarda sağlına zararlı faktörlerden korunmasını sağlamaktır. Fazla gürültü insanların psikolojisini olumsuz yönde etkileyen bir faktör olmasına karşın en yaygın çevre kirliliğinden biridir. Bu sorunun önüne geçmek isteyen iş yeri sahipleri, çalışma ortamlarında işçilerinin sağlıklı ve güvenli bir ortamda daha rahat ve verimli bir iş ortamı oluşturmaları için gerekli gürültü ölçümleri yapmaları gerekmektedir.

Gürültü ölçümü yapan ve sektörün kaliteli firmalarından biri olan Prosafey gürültü ölçümü için gerekli ölçümler yapılmadan önce buna bağlı olan dış faktörlerin incelenmesi gerektiğinden bahsediyor. Çünkü ölçüm işlemi sırasından dış etkenlerden gelen herhangi bir ses, ölçümün sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini engelleyebilir (Örneğin; Yağmur, rüzgar, yüksek sesli müzik vb.)  Bu yüzden ölçüm yapacak uzmanlar, ölçüm günü için en sakin hava koşulunun olduğu günleri tercih etmektedir. Böylece yapılacak ölçüm hiçbir dış etkene maruz kalmadan en sağlıklı sonucu verebilecektir. İnsan kulağı 20-20000 Hz ya da 0-140 db. arasındaki sesleri algıladığı için bu ses seviyesinin altında veya üstünde oluşan sesleri duymamaktadır. Gürültü ölçümü sırasında iş yerlerinizde bulunan cihazların aynı anda çalıştırıldığında ortaya çıkan gürültü seviyesini ölçmesidir. Eğer ölçüm sonuçlarında gürültü düzeyi belirlenmiş seviyenin üstünde ise, gürültü seviyesini düşürmek için gerekli uygulamalara başvurulmalıdır.

Bu ölçümleri ve ölçüm sonrasında yapılması gereken tüm filtreleme uygulamalarını Prosafety firması aracılığı ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Gürültü ölçümleri ve daha fazlası hakkında bilgi edinmek için  https://www.prosafety.com.tr/hizmetlerimiz/ortam-gurultu-kisisel-gurultu-mazuriyeti/ internet adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

İş Hastalıklarından Korunmak İçin İş Güvenliği

Ülkemizde sıkça karşılaştığımız bir sorun haline gelen bu durum yüzünden hayatını kaybeden insanların sayısı oldukça fazla bilinçsiz işletmelerin, düşük maliyetle yürütmeye çalıştığı bu işler birçok insanın hayatında köklü sorunlara yol açabiliyor. İş yerlerinizde güvenli bir ortam yaratarak hem işinizi hem de işçilerinizi korumak sizin elinizde. Detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih