Kamerun'da bağımsızlık protestosuKanlı Bitti! 8 ölü

Kamerun'da bağımsızlık protestosuKanlı Bitti! 8 ölü

Kamerun'un Anglofon bölgesindeki (İngilizce konuşulan) bağımsızlık protestoları sırasında askerler tarafından en az 8 kişi öldürüldü.

Kamerun'da bağımsızlık protestosuKanlı Bitti! 8 ölü
Kamerun'da bağımsızlık protestosuKanlı Bitti! 8 ölü admin

Kamerun'un Fransızca ve İngilizce konuşulan bölgelerinin birleşmesinin yıl dönümü olan 1 Ekim'de gerçekleştirilen bağımsızlık protestolarında askerler tarafından 8 kişinin öldürüldüğü açıklandı. Protestocuların sembolik bir bağımsızlık bildirisi yayınladığı belirtilirken, askerlerin sembolik bağımsızlık ilanı için toplanan kalabalık üzerine ateş açtığı öne sürüldü. Kumbo şehrinin Belediye Başkanı Donatus Njong Fonyuy tarafından yapılan açıklamada, öldürülen 5 kişinin hapishane mahkumu olduğu belirtildi. Fonyuy, Kamerun’un İngilizce konuşulan birkaç bölgesinde daha bağımsızlık gösterileri yapıldığını ve ayrılıkçı gruplar tarafından şehrin sembolik bölgelerine bayraklar asıldığını ifade etti.

Ayrılıkçı gruplar, daha önce 1 Ekim'de “Ambazonya” adını verdikleri devleti kurarak, bağımsızlık ilan edeceklerini söylemişti. Kendisini Ambazonya'nın “devlet başkanı” olarak tanımlayan ayrılıkçı liderlerden Sisiku Ayuk ise pazar günü sosyal medya üzerinden sembolik bağımsızlığı ilan etmişti. 

Öte yandan, Kamerun yönetimi hafta başında halk toplantılarını ve İngilizce konuşulan bölgelere seyahati yasakladığını duyurmuştu. 

 

Orta Afrika'daki parçalanmalar, sömürgecilik sonrası yapılan anlaşmaya dayanıyor. Kamerun, Almanya tarafından sömürgeleştirilmişti ve Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra İngiliz ve Fransız bölgelerine ayrılmış, ardından 1961’de birleşmişti. Kamerun'da yaşayan yaklaşık 22 milyon kişinin çoğunluğunu Frankofonlar (Fransızca konuşanlar) oluşturuyor. Anglofon (İngilizce konuşan) azınlık ise ayrımcılık yapıldığını ifade ederek, eğitim ve yargı sisteminde kendilerine Fransızca dili ve kültürü dayatıldığı gerekçesiyle birçok kez protesto düzenledi. 

İHA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih