Kartuş Nedir? Kartuş Dolumu Nasıl Olur?

Kartuş Nedir? Kartuş Dolumu Nasıl Olur?

Kullanıcılar genelde kendilerine bilgisayar alırken yanında yazıcı da alırlar. Genelde alınan bu yazıcılar kartuş ile çalışır çünkü tonerli dediğimiz yazıcılara göre fiyatları daha uygundur.

Kartuş Nedir? Kartuş Dolumu Nasıl Olur?
Kartuş Nedir? Kartuş Dolumu Nasıl Olur? mazlum

Kullanıcılar genelde kendilerine bilgisayar alırken yanında yazıcı da alırlar. Genelde alınan bu yazıcılar kartuş ile çalışır çünkü tonerli dediğimiz yazıcılara göre fiyatları daha uygundur. Ama şöyle bir durum da vardır ki kartuşunuz bittiği zaman yerine alacağınız yeni bir kartuşun fiyatı neredeyse yazıcının fiyatı ile aynıdır.

Yazıcı içerisindeki mürekkebe inject adı verilir. Kartuşun içinde yer alan rezistansın görevi ise kartuşa ısı vermektir. Sağlanılan bu ısıyla mürekkep, çok küçük deliklerden kağıda püskürtülmüş olur. Bu mekanizmanın sağa sola gitmesi şeklinde gerçekleşir. Temel olarak mürekkep püskürtmeli yazıcıların işleyiş şekli bu yöndedir.

Kartuş Kullanımı Ve Alanları

Kartuşlu yazıcıların mürekkepleri çok çabuk biter. Bu sebeple sık sık çıktı belge alınan yerler için pek de uygun olduğu söylenemez. Bazen de yazıcı uzun süre kullanılmadığı zaman mürekkep kurur, bu da boya fırlatma ağzının tıkanmasına sebep olur. Eğer yazıcınızın fırlatma ağzı kuruyup tıkandıysa sıcak su ile kartuş ağzını temizlemeyi deneyebilirsiniz, açılmasına yardımcı olabilir.

Bitmiş veya mürekkebi azalmış kartuşunuzu değiştirmeniz için yapmanız gerekenler

 

  • Öncelikle yazıcı açık değilse açmanız gerekmektedir. Üzerinde güç düğmesine basın ve bir sonraki işleme geçmeden önce yazıcının tamamen açıldığından, hareketsiz ve sessiz hale geldiğinden emin olun.
  • Kağıt çıktı bölmesini açın. Yazıcının bölmesine birkaç tane beyaz kağıt koyun. Bölmeyi zorlayacak kadar fazla ittirmeyin.
  • Kartuş erişim kapağını açın. Taşıyıcı zaten yazıcının ortasına gelecektir. Taşıyıcı durduğunda değiştirmek istediğiniz kartuşun üzerine hafifçe aşağıya doğru bastırın ve serbest kalmasını sağlayın.
  • Dikkat edin, mürekkep püskürtme uçlarına dokunmayın. Bu noktalara temas edilmesi tıkanmaya, elektrik arızalarına veya püskürtme hatalarına sebep olabilir.
  • Kartuşu dışarı doğru çekerek yuvasından çıkarın.
  • Yeni kartuşunuzu paketinden çıkarın, platik bandını çıkarın.
  • Püskürtme uçları denk gelecek şekilde yanlardan tutarak yerleştirin. (3 renkliler sola, siyah kartuşlar sağ yuvaya takılır.)
  • Kartuş yuvasına iyice oturana kadar itin.
  • Kartuş kapağını kapatın ve 30 saniye bekleyin. Hizalama sayfası otomatik olarak yazdırılacaktır.
  • Hizalama sayfasının yazılı kısmı aşağıya denk gelecek şekilde tarayıcının sağ kısmına yerleştirip renkli fotokopi düğmesine basarsanız yazıcı, kartuşları otomatik olarak hizalayacaktır. Güç düğmesinin yanıp sönmesi bitene kadar beklerseniz hizalama da tamamlanmış demektir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih