Kuşburnu Fiyatlarında Artış!

Kuşburnu Fiyatlarında Artış!

Tokat’ta kilogramı 4 liradan satışa çıkan kuşburnunun fiyatı bir haftada 7 liraya kadar yükseldi.

Kuşburnu Fiyatlarında Artış!
Kuşburnu Fiyatlarında Artış! admin

Tokat’ta kilogramı 4 liradan satışa çıkan kuşburnunun fiyatı bir haftada 7 liraya kadar yükseldi. Meydan Çarşısında yaklaşık bir haftadır tezgahlardaki yerini alan kuşburnuya talep artarken, rekoltedeki düşüş fiyatlara yansıdı. 24 yıldır kuşburnu satışı yapan Murat Asar, geçtiğimiz hafta kilogramı 4 liradan satışa çıkan kuşburnu fiyatlarının 7 liraya kadar yükseldiğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl havaların yağmurlu geçmesi ve bazı bölgelerde zirai don etkili olması nedeniyle fiyatı tavan yapan kuşburnunun bu senede kuraklıktan etkilendiğini ifade eden Asar, “Kuşburnu, Tokat ve Sivas’ın köylerinden getiriliyor. Bu sene yağmur fazla yağmadı, kuşburnu bitkileri kurmaya başladı.

Ondan dolayı verimde azalma yaşanıyor. Bu nedenle 4 liradan sattığımız kuşburnu 7 liraya kadar yükseldi. Fiyatlar daha da artabilir. Birçok ilde de durum aynı. Vatandaşlar ister istemez fiyatları görünce şaşırıyor. Ama bizlere maliyeti yüksek olduğu için fiyatlarda artış oluyor” dedi. Asar, toplamasından yapımına kadar oldukça zahmetli olan kuşburnunun marmeladı yapılana kadar birçok aşamadan geçtiğini ifade ederek, “Geleneksel yöntemlerle hazırlanarak sofraya getirilen kuşburnu lezzeti ile damaklarda ayrı bir tat bırakıyor.

Kuşburnu bitkisi, kaynatılıp içildiğinde vücudu grip ve nezle gibi hastalıklara karşı koruyor. Kuşburnu ayrıca şeker, böbrek hastalığının yanı sıra kozmetik alanında da kullanılıyor” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih