Lazer ile Genital Siğil Tedavisi

Lazer ile Genital Siğil Tedavisi

HPV ( Human Papilloma Virus) 150 den fazla alt tipi olan virüse verilen isimdir. HPV virüsleri vücudun bazı bölgelerinde siğillere neden olmaktadır. Cinsel yola bulaşır ve condyloma acuminata veya genital siğil denilen hastalığın oluşmasına neden olmaktadır.

Lazer ile Genital Siğil Tedavisi
Lazer ile Genital Siğil Tedavisi admin

HPV ( Human Papilloma Virus) 150 den fazla alt tipi olan virüse verilen isimdir. HPV virüsleri vücudun bazı bölgelerinde siğillere neden olmaktadır. Cinsel yola bulaşır ve condyloma acuminata veya genital siğil denilen hastalığın oluşmasına neden olmaktadır.

Enfeksiyon sonucunda bulaşan bu virüs çok az belirti vermeye başlar, büyük bir oranda ise virüsler deri altında kalmaktadır. Hiçbir belirti de vermeyebilir. Bu belirtisiz durumun çeşitli bölgelerde kanser oluşmasına neden olmaktadır.

Genital mukozada meydana gelen yara veya yırtıklara “genital siğil” denir. Çoğu zaman vajina bölgesinde, penis üzerinde, vulva veya anüs civarında ortaya çıkan birkaç milimetre çapında, kırmızı veya kahverengine benzer kabarıklıklardır. Yaygın bir enfeksiyon türüdür. Her 10 kişiden birinde  genital siğil olduğu söylenebilir.

HPV bulaşır buluşmaz hemen genital siğil ortaya çıkmaz. Önce kuluçga dönemi vardır. Ortaya çıkması genel itibariyle 1-6 ay, bazen de yılları bulabilir. En çok cinsel yolla bulaşan bir rahatsızlıktır. Fakat cinsel temas olmadan da umumi tuvaletler ve ortak alanlardan bulaşabilir.

Genelde 20-30 yaş arası gençlerin hpv virüsüne yakalandıklarını görmekteyiz. Birden fazla kişi ile cinsel birliktelik oluyor ise risk faktörü de buna bağlı artmaktadır. Bağışıklık sisteminin düşük olması HPV nin daha çabuk bulaşmasına daha hızlı yayılmasına  zemin hazırlar. Sigara ve alkol kullanımı oldukça etkilidir.

Her zaman HPV belirti vermeyebilir.  Hastaların yaklaşık %32 sinde siğil oluşmaktadır ve bu siğil oluşumu genelde kadınların vajina ve anüs bölgesinde görülür. Erkeklerde ise çoğunlukla penis ve testislerde görülmektedir.

Siğillerin oluşan şekilleri birbirinden farklı olabilmektedir. Küçük, büyük veya kümeleşmiş şekillerde karşımıza çıkar. Genelde cilt renginde olup ağrısızdır. Bazı durumlarda kırmızaya dönük veya gri rengini alabilirler. Çok nadirde olsa kaşıntı, kanama ve ağrı yapabilir.

Birebir cilt teması sonucunda bulaşan bir rahatsızlıktır. HPV virüsü vücudun tahriş olduğu bölgeye yerleşmektedir. Hassas bölgeye yerleşen virüs zamanla derinleşmeye başlar. Burada aylar ve yıllar boyunca sessiz olarak kalabilirler. Cinsel hayatın herhangi bir döneminde HPV virüsünü kapmış olabilirsiniz.

HPV  enfeksiyonu kapmış bir bireyde  4 veya 7 hafta içerisinde kendini göstermeye başlar. Fakat genital siğillerin oluşumu kişinin direncine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu 6-9 ayı bulabilmektedir. 

HPV kadınlar üzerinde çok daha fazla risklere sahiptir. İlerleyen virüs rahim ağzı kanserine neden olur. Sessiz ilerler ama ciddi sonuçlara sebep olmaktadır. Yapılması gereken en doğru iş rutin doktor kontrolüne gitmektir.  

Genial siğil hastalığı olan kişiyi muayene eden hekim gözle baktığında lezyonlar fark eder ve tanı koyar. Hekim, lezyonları daha iyi görebilmek için solisyon sürebilir. Gerek duyarsa kolposkop adı verilen  bir mercek kullanılır. Ayrıca genital siğil olan ciltte beyazlık gelişir ve siğiller kendini göstermeye başlar. Pap- smear testi yapılması gerekir. Kanser şüphesi olan hastadan mutlaka biyopsi alınarak inceleme yapılır. Sonuca göre en uygun tedaviye karar verilir.

Lezyonun boyutu şekli ve sayısına göre farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. En doğru kararı verecek olan kişi ise işinde uzman olan proktoloji hekimidir. Modern tıbbın ilerlemesiyle lazer ile genital siğil tedavi edilebilmektedir.

Lazerle Genital Siğil Tedavi Avantajları

  • Ameliyathane şartlarında yüksek ışık altında ameliyat mikroskobu ile  yaklaşık 5 dakika gibi kısa bir sürede müdahale işlemi tamamlanır.
  • Narkoz uygulanmaz ve  dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez.
  • Sadece lokal anestezi uygulanır.
  • Ağrı derecesi minimaldir.
  • İşlem lazer ile yapıldığı için cilt zarar görmez. Bu nedenle izler yok denilecek kadar azdır.
  • Hastalar aynı gün hem şikayetlerin nedenini öğrenir hem de müdahale olabilir.
  • Şeker, tansiyon, pıhtılaşma bozukluğu gibi farklı sistematik rahatsızlığı bulunan kişilere de rahatlıkla uygulanabilir.
  • Hastaya özel hazırlanan takip şeması ile hasta sık sık kontrol edilir. Hastalığın önüne geçmiş olur.
  • Müdahaleden sonra mutlaka patolojik inceleme yapılır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih