Namaz ve Namazın Rekatları

Namaz ve Namazın Rekatları

Namaz, İslam'ın beş şartından birisi olup, kurallarını yerine getirmek suretiyle günde 5 vakit kılınması farz kılınmış bir ibadettir. Namaz belli kuralların yerine getirilmesi ile eda edilir.

Namaz ve Namazın Rekatları
Namaz ve Namazın Rekatları admin

Namaz, İslam'ın beş şartından birisi olup, kurallarını yerine getirmek suretiyle günde 5 vakit kılınması farz kılınmış bir ibadettir. Namaz belli kuralların yerine getirilmesi ile eda edilir. Örneğin, namaz rekatları bunlardan birisidir. Namaz, İslam'ın ikinci şartı olup imandan sonra en değerli ibadettir. Namaz, günün belli vakitlerinde, abdest alınıp, farz, vacip ve sünnetlerine dikkat edilerek belirlenen rekatlar miktarınca kılınan önemli bir ibadettir.
Namazın 12 farzı vardır. Bunlardan altısı namaz başlamadan önce yapılması gereken farzlar olup Namazın Şartları olarak isimlendirilir. Belirtilen namazın şartları şunlardır: Hadesten taharet, Necasetten taharet, Setr-i avret, İstikbal-i kıble, Vakit ve Niyettir. Diğer altı farzı da namazın içinde yapılması gereken farzlar olup Namazın Rükünleri olarak isimlendirilir. Namazın rükünleri şunlardır: İftitah tekbiri, Kıyam, Kıraat, Rüku, Sücud ve Kade-i Ahire'dir.
Başta da belirtildiği üzere günde 5 vakit namaz kılmak mükellef olan Müslümanlara farzdır. Bu namazların rekatları aşağıdaki gibidir:
- Sabah Namazı: 4 rekat olup, 2 sünnet ve 2 farzdan ibarettir.
- Öğle Namazı: 10 rekat olup, 4 ilk sünnet, 4 farz ve 2 son sünnetten ibarettir.
- İkindi Namazı: 8 rekat olup, 4 ilk sünnet ve 4 farzdan ibarettir.
- Akşam Namazı: 5 rekat olup, 3 farz ve 2 rekat sünnetten ibarettir.
- Yatsı Namazı: 10 rekat olup, 4 ilk sünnet, 4 farz ve 2 son sünnetten ibarettir. Yatsı namazından sonra 3 rekat vacip olan vitir namazı kılınır.
Namazın belli kurallar dahilinde eda edildiğini başta da belirtmiştik. Namazda kıraatta yani ayakta iken Kuran-ı Kerim okunması namazın farzlarındandır. Kıraatta Fatiha suresinden sonra zamm-ı sure okunmalıdır. Bunun da belli bir sıra dahilinde okunması gerekmektedir. Namaz sureleri sırası kuralına uygun şekilde zamm-ı surelerin okunmaması mekruhtur. Bundan kasıt, Kuran-ı Kerim'deki sure ve ayet dizilişine göre ikinci rekatte okunacak sure ve ayeti, birinci rekatta okunan sure veya ayetten daha yukarıda okumamalıdır. Örneğin, ilk rekatte Fil suresi okuyan kimse, ikinci rekatta Asr suresi okuyamaz. Böyle durumda altındaki Kurayş suresini okuması gerekmektedir. İlk rekatta okunan surenin altındaki sureler arasında atlama yapılacaksa, iki sure sonrası okunmalıdır. Örneğin ilk rekatta Fil suresi okuyan ikinci rekatta ya Kurayş yahut Kevser suresi okur. Maun suresini okuması mekruhtur. Görüldüğü üzere namaz belli kuralar dahilinde kılınması gereken önemli bir ibadettir.
Peki namazın farzları, vacipleri, sünnetlerinin yanı sıra namazı bozan veya bozmayan durumlar ile namazın mekruhlarını nereden öğrenebiliriz? Hem bu konular hem de namazda okunması gereken sureler ile duaları öğrenebileceğiniz www.namazsuresi.com Namaz Suresi platformunu sizlere önermekteyiz..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih