Spor Minderi Çeşitleri Nelerdir? Atletizm Minderleri

Spor Minderi Çeşitleri Nelerdir? Atletizm Minderleri

Farklı spor çeşitleri için farklı spor minderi türleri mevcuttur. Spor salonlarında ve atletizm minderleri farklıdır.

Spor Minderi Çeşitleri Nelerdir? Atletizm Minderleri
Spor Minderi Çeşitleri Nelerdir? Atletizm Minderleri bazkriz

Spor Minderi Çeşitleri Nelerdir?

Farklı spor çeşitleri, farklı kas gruplarını çalıştırmaktadır. Dolayısıyla dinamik ve statik denge sağlanmasına yönelik sporlarda farklı, esneme- açma- germe hareketleri içeren sporlarda farklı, atlama- sıçrama- sekme hareketleri içeren sporlarda farklı spor minderi çeşitleri kullanılır.

Tatami Minderi

Özellikle Taekwondo, Karate ve Judo gibi sporlar karşılaşmalarında kullanılmaktadır. Yumuşak zeminli ve dayanıklıdır. Rahatlıkla sabunla yıkanması ve sağlıklı olması nedeniyle anaokulu ve kreşlerde tercih edilen bir minder çeşididir. Son yıllarda kapalı spor salonlarının yanı sıra evlerde de ısı yalıtımı açısından tercih edilmektedir. Türkiye’de yapboz minder olarak da adlandırılır.

Jimnastik Minderi

Genellikle Aerobik ve kalp ritmini hızlandıran sporlarda kullanılır. Kas gruplarını çalıştırdığı ve dengeleme sağladığı için bu minderlerin koruma tabakası mevcuttur. Genellikle iç sünger ve dış yüzey olmak üzere iki tabakadan oluşur. Bu sayede aşınmaya karşı dayanıklıdır.

Pilates – Yoga Mat Minder

Pilates ve yoga yaparken yumuşak ve zeminde kaymaz malzeme kullanılmış mat minder kullanılmalıdır. Minder kalınlığı ile vücudun zeminden uzak tutulması esneme hareketlerinde fayda sağlamaktadır. Özel bir çeşit köpük ile üretilen tasarımlar vardır.

Yüksek Atlama Minderi

Yüksek atlama minderi kullanımında sporcu sağlığı ve güvenliği açısından IAAF onayı aranmalıdır. IAAF , Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin (International Association of Athletics Federations) kısaltılmasıdır. 1912’de İsveç’te kurulan bu birlik, ulusla arası tüm atletizm sporlarını yönetmekte ve bu sporlarda kullanılan malzemelerin kalite ve standartlarını belirlemektedir. Yüksek atlama minderi uluslararası ölçüsü; 600 x 800 x 80 cm’dir. Sporcu için güvenilir düşüş imkanı veren dansite sünger kullanılır ve dış yüzey PVC ile kaplanır. Yüksek atlama minderi sıkıştırılmış süngerden ve onu kaplayan polyester brandadan üretilmektedir.

Sırıkla Yüksek Atlama Minderi

Sırıkla yüksek atlama için sırıkla yüksek atlama minderi yüksek atlama standı ve yüksek atlama çıtası kullanılmaktadır. Sırıkla yüksek atlama minderi ölçüsü, 600 x 800 x 80 cm’dir. Minderin dış yüzeyinde su geçirmez kılıfı vardır. Dışı 1100 denye branda ile kaplanmalıdır. Sırıkla yüksek atlama minderi kullanımında iaaf onayı olanlar tercih edilmektedir. Yüksek atlama direğinin koruma minderi, hem sporcu güvenliğinin sağlanması hem atlama direğinin korunması için kullanılmaktadır. PVC kaplama brandanın içine süngerler sıkıştırılarak yerleştirilmiştir. Fermuarlı ve yenilikçi tasarım modelleri vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih