Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?
Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir? katar

Spor insan hayatı için önemli etkilere sahip olan aktivitelerden bir tanesidir. Vücut bakımından sağlıklı olmanıza yardımcı olan spor, sağlığın değerinin anlaşılmasına da yardımcı olmaktadır. Yaşam kalitesini ciddi manada yükselten spor faaliyetleri, fiziksel performansı da arttırmaktadır. Kalbe yararları kanıtlanmış olan spor aktivitesi, kalp rahatsızlığı riskini azaltmaktadır. Maksimum oksijen alımı sağlamasının yanında yüksek tansiyon riskini ve ilerlemesini azaltır. Yüksek tansiyonu olanların mutlaka doktor kontrolünde spor yapması tavsiye edilmektedir. Bu sayede tansiyonları kontrol altında tutulabilir.
Kandaki Trigliserid seviyesini azaltan spor faaliyetleri, iyi kolesterolü de arttırmaktadır. Dinlenme aşamasına geçildiğinde ise kalp atımını düşürücü etkisi bulunur. Damar sistemi ve kan dolaşımını geliştiren spor, anaerobik eşiği arttırmakta ve bu durumda çabuk yorulma ve buna bağlı kanda olauşan laktik asit birikimlerini engellemektedir. Kalbin bir atımında vücuda pompalanan kan miktarının artmasına yardımcı olan spor aktiviteleri, kalp rezervlerini arttırmaktadır. Vücut ısısının soğuyabilmesi için deri yüzeyine gerekli kan akış kabiliyetini de yükseltmektedir. Akciğer kapasitesini büyüterek, oksijenin akciğerden kana geçişini çoğaltır. Kalp krizi geçiren birisi eğer spor yapıyorsa hayatta kalma şansı artmaktadır. Kandaki yoğunlaşmayı azaltarak koronerde kan pıhtılaşma hassasiyetini düşürmektedir. Kalbin daha verimli pompalama yapmasını sağlar ve kan plazma hacmini arttırır.
Çok çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişen baş ağrısı riskini azaltmasının yanında çarpıntı riskini de azaltmaktadır. Hamilelik esnasında karşılaşılan pek çok rahatsızlıktan gebenin kurtulmasına yardımcı olur. Bunlar; kabızlık, mide ekşimeleri, belağrısı vb. durumlardır. Mental açıdan da birçok faydası olan spor endişe ve kuruntuları azaltır. Stresten korunmaya ve kurtulmaya yardımcı olur. Spor yaparken salgılanan hormonlar mutluluk ve tatmin hissini arttırmaktadır. Sıcağa tahammülü arttıran spor aynı zamanda üst solunum yolları enfeksiyonuna karşı vücudu güçlendirir. Şeker hastalığı, bağırsak kanseri, göğüs kanseri ve prostat kanseri gibi hastalıkların vücutta gelişme riskini azaltır.
Spor aynı zamanda kişiler için bir sosyalleşme aracıdır. Sohbet esnasında ortak konulardan birisi olan spor sayesinde yeni arkadaşlıklar gelişebilir. Özellikle yurtiçi ve yurtdışı sohbet sitelerinde yapılan birçok konuşma sohbet üstüne gelişebilmektedir. Arkadaşlık sitesi ile kurulan bağlantılar gibi internet üzerindeki birçok sitede spor için ayrı gruplar bulunmaktadır. Örneğin, Almanya arkadaşlık ve tanışma sitesiiçerisinde birçok sohbet odasında spor konusunun konuşulduğuna tanık olabilirsiniz. Bu sitelere giriş yapabilmek ve arkadaş edinebilmek için spor çok büyük aracılardan birisi olacaktır. Burada konuşacağınız konular içerisinde sporun sigarayı bıraktırma işlevinden, eklem rahatsızlıklarına iyi geldiğinden, yaralanmalara karşı koruduğundan, bağışıklık sistemini çalıştırdığından bahsedebilirsiniz. Gerçek hayatta kurulacak dostluklara kapı aralayan bu sitelerde sosyal ilişkileri geliştirecek spor konusu aynı zamanda ortak egzersiz programları geliştirmek ve hatta yarışmalara birlikte katılmak gibi sosyal yönden birçok faydanın sağlanmasına yardımcı olacaktır. Oldukça geniş bir kitleye sahip olan spor camiası bir arada olmayı ve paylaşmayı seven kişilerden oluşmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih