SSK Hizmet Dökümü Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

SSK Hizmet Dökümü Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Geliri ve kazancı azalan vatandaşların yaşama ihtiyaçlarını gidermek başkalarına muhtaç olmadan tüm giderlerini karşılamak amacı güdülerek kurulmuş bir sistem olan Sosyal Güvenlik Kurumu kısaca SGK olarak adlandırılmaktadır.

SSK Hizmet Dökümü Sorgulaması Nasıl Yapılır ?
SSK Hizmet Dökümü Sorgulaması Nasıl Yapılır ? intendajans

Geliri ve kazancı azalan vatandaşların yaşama ihtiyaçlarını gidermek başkalarına muhtaç olmadan tüm giderlerini karşılamak amacı güdülerek kurulmuş bir sistem olan Sosyal Güvenlik Kurumu kısaca SGK olarak adlandırılmaktadır. Sosyal risklerin sebeb olduğu kazaları veya hastalıklar sonucu ortaya çıkan giderleri devlet karşılar. Bunların yanı sıra belirli bir yaş ve prim sonrasında emekli maaşına sahip olabilir ve yaşlılık dönemizi kimseye muhtaç olmama garantisi altına alabilirsiniz. Peki bu SGK bilgilerinizi nasıl sorgulayabilirsiniz? SGK SORGULAMA SGK sorgulama işlevi için her hangi bir Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurabilir veya E Devlet Giriş yaparak sistem üzerinden kolayca sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

  • e-devlet sitesine giriş yapın (mobil imza, e-devlet şifresi, TC kimlik kartı, elektronik imza veya intermet bankacılığı kullanarak giriş yapmanız mümkün.)
  • Giriş yaptıktan sonra arama butonundan hizmet dökümü belgenizi aratın (4A,4B,4C)

SGK HİZMET DÖKÜMÜ NEDİR?

SGK Hizmet dökümü SGK’ya bağlı olan tüm vadandaşların, sigorta ve prim bilgilerini barındıran bir döküm belgesidir. Bu belge SGK, BAĞ-KUR ve EMEKLİ SANDIĞI olarak 3 şekilde ayrılmaktadır. (4A, 4B, 4C) ; 1. 4A-SGK (Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olanlar) 2. 4B-BAĞ- KUR (Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı olanlar) 3. 4C-EMEKLİ SANDIĞI (emekli olanlar) olarak incelenmektedir. Bu sorgulama işlevi ile; 1. Temel sigorta bilgilerinize 2. Sigortalı bir işe giriş ve çıkıs tarihlerinize 3. Çalıştığınız işte sigortanızın ödenip ödenmediğine 4. Hangi aylarda sigortanızın yattığına 5. Sigortalı olarak kaç gün çalıştığınıza 6. Hangi aylarda ne kadar prim yatırdığınıza ve bu şekilde sigorta başlığı altındaki tüm bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Peki bu bilgilerinizden nasıl yararlanabilirsiniz?

  • Emekli maaşınızı hesaplama ve sorgulamada
  • Kıdem hesaplarında
  • Vize alma işlevlerinde
  • İkramiye hesaplamalarında
  • Mahkemelerde ve bunun gibi bir çok alanda bu bilgilerden yararlanarak geleceğinizi bir nebze garantize edebilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih