Uzun Süre İdrar Yapmamanın Zararları

Uzun Süre İdrar Yapmamanın Zararları

Yediklerimiz ve içtiklerimizin sindirimi bittikten sonra zararlı maddelerin ve fazlalıkların atılması için tuvalet ihtiyacının giderilmesi gerekir. İdrar kesesinde biriken sıvı atılmak üzere baskı yapar ve sinyaller verir. Boşaltılmadığı sürece daha da fazla baskıya neden olan idrar torbası bir süre sonra zarar vermeye başlayabilir. Bu nedenle çok bekletmeden tuvalete gitmek gerekir.

Uzun Süre İdrar Yapmamanın Zararları
Uzun Süre İdrar Yapmamanın Zararları admin

Yediklerimiz ve içtiklerimizin sindirimi bittikten sonra zararlı maddelerin ve fazlalıkların atılması için tuvalet ihtiyacının giderilmesi gerekir.   İdrar kesesinde biriken sıvı atılmak üzere baskı yapar ve sinyaller verir. Boşaltılmadığı sürece daha da fazla baskıya neden olan idrar torbası bir süre sonra zarar vermeye başlayabilir. Bu nedenle çok bekletmeden tuvalete gitmek gerekir.

Böbrek İltihabı

İdrarı uzun süre tutmak, mikropların hızla çoğalmasına neden olur ve iltihaplanmaların artmasında etkilidir. İltihaplanmalar genç yaşlarda hızlı yok edilebilirken ilerleyen dönemlerde büyük sorunlara neden olabilir. Bu yüzden çok bekletmeden idrara çıkılmalıdır.

 Kasların Gevşemesine Neden Olur

Böbreklerden süzülen ve mesanede biriken idrar, bu kesede yer alan duyuları uyarır ve tuvalete gitme ihtiyacı yaratır. İdrar tutmak eğer uzun süre alışkanlık olursa ilerleyen yıllarda idrar kaçırma sorununa neden olabilecektir.

Böbreklerde İltihaplanma

Mesanede bekleyen idrar bir süre sonra kesenin ve böbreklerin de iltihaplanmasına neden olabilecektir. Kesede oluşan iltihaplar idrarın geri böbreklere dönmesi nedeniyle iltihabın bulaşarak kısa sürede yayılmasına neden olabilir. Eğer alışkanlık devam ederse ilerleyen zamanlarda böbrek yetmezliği sorunları oluşabilecektir.

 Sosyal Kaygı Oluşur

İdrar kesesinin idrar alma kapasitesi en çok 400 ml civarındadır. Bunun mesaneden atılmaması gerilime neden olacaktır. Oyun çağındaki çocuklar oyunlarının bölünmesini istemediği için uzun süre tutabilmektedir. Ancak bu ilerleyen yıllarda idrar kaçırma ve sosyal alanlarda da kaçırma sorununa neden olabilir. 

İdrar Yapmamanın Zararları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
27 28 Ağustos Günlük Burç Yorumları Oku Astroloji Yorumları
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih
ÖSYM Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır? İşte Son Tarih