8 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

12 Taksit İmkanı Yeniden Gündemde!

08/09/2016 - 16:58

12 Taksit İmkanı Yeniden Gündemde!

Kredi kartları nedeniyle borç batağına sürüklenenlerin sayısı arttıkça, hükümetten değişik uygulamalar geliyor. Daha önce 12 taksit imkanını ortadan kaldırarak en fazla 9 taksit yapılabilme şartını koyan hükümet, bu durumun olumlu sonuçlar doğurmaması nedeniyle fikir değiştirdiği belirtildi. Şimdi ise gündemde yeniden 10 ve 12 Taksit yapılandırması yer alıyor.

Taksit tutarının 9’a indirilmesi, beklendiği tepkileri vermemesi üzerine alınan kararın değiştirilmesinin nedeni ise, piyasadaki canlılığı arttırmak. Fakat yeni yapılacak düzenlemede önemli değişiklikler yer almasına kesin gözle bakılıyor. Lüks tüketimin kredi kart ile ödeme yapılarak teşvik edilmesine karşı olduğu belirtilirken, bu konuda bir ayrım yapılacağına dikkat çekildi. Bu düzenlemenin ise daha önce cep telefonlarına yapılan taksit yasağının, teknolojik bir çok üründe olabileceği düşünülüyor. Ayrıntılar ise henüz net değil.

Taksit imkanının yeniden 12’ye çıkmasının bir başka sebebi ise, cari açık ile ilgili. 9 ile 12 taksit arasındaki 3 aylık zaman dilimi, cari açığın artmasına yol açacak bir durum olmaması sebebiyle bu değişikliğe onay verilmesi bekleniyor.

Kredi kartlarının taksitlendirme sayısında artış, tek başına olmayacak. Kredi kartı kullanıcılarına bazı sınırlamaların getirileceği kartların limitlerine ilişkinde önemli bir değişiklik yapılması mümkün. Bülent Tüfekçi tarafından yapılan açıklamalar henüz somut bir değer taşımadığı, beklenen kararın Bakanlar Kurulu’nda tartışılacağı söylendi.Yorum Yap