30 Ağustos 2016

Kadir Çalışkan

15 Bin Liralık Destek Başladı!

30/08/2016 - 11:22

15 Bin Liralık Destek Başladı!

Hükümetin önemli projelerinden biri olan ev alacaklara destek projesi yürürlüğe girdi. Ev sahibi olmak isteyenlere 15 bin tl katkıda bulunacak olan devlet, bir süre önce detaylandırdığı  projeni resmiyete döktü. Bankalar ile yapılan anlaşma çerçevesinde geliştirilen projeye katılım ise yüksek olması bekleniyor. Katılım şartları ve destekten yararlanabilme prosedürleri ise kafa karıştırdı.

Devletin sunduğu 15 Bin liralık ev alma desteğini yanlış anlayanların sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Bir çok kişi, direkt olarak hazır nakit para ile ev alınması halinde destek verileceği yönünde düşünceye sahipti fakat şartların açıklanmasıyla birlikte bir çok kişi hayal kırıklığı yaşadı. Çünkü 15 Bin liralık destek alabilmek için 3 yıl ödeme yapmak gerekiyor.

İlk Ödeme 2019’da!
Devlet tarafından verilecek 15 Bin tl destekten, daha önce ev sahibi olmayanlar yararlanabilecek. Tamamen hibe olarak alınacak para için ise bankadan konut hesabı açtırmak gerekiyor. Ve bu konut hesabına aralıksız 3 yıl boyunca ödeme yapılması şart. Konut hesabınıza yatırdığınız para miktarına göre yüzde hesaplanarak size hibe edilecek miktar ortaya çıkacak. Yani düşük miktarda para yatıranlar 15 Bin tl alamayabilir. 15 Bin tl ise en yüksek verilecek destek miktarı.

Bugün itibarı ile konut hesabı açtırarak destekten faydalanmak isteyenler en erken 2019 yılında geri ödeme alabilecek. Yani 3 tam yılın doldurulmuş olması önemli bir şart olarak bildiriliyor. 3 Yıl dolmadan konut hesabındaki para çekilirse destek alınamayacak. Vatandaş açısından konut hesabı ilk başta dikkat çekici bulunmuş olsa da şartların ortaya çıkmasıyla birlikte beklentilerden uzak bir proje olması ilgiyi azaltacak gibi duruyor.



Yorum Yap