9 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

15 Bin Parça Tarihi Eser Yakalandı!

09/09/2016 - 16:54

15 Bin Parça Tarihi Eser Yakalandı!

Tarihteki en büyük tarihi eser kaçakçılığı, yakayı İzmir’de ele verdi. Alınan istihbaratın değerlendirilmesi üzerine iki kişi tarihi eser kaçakçılığı yapmak isterken yakalandı. Eski tarihe ait tam 15 Bin 210 adet tarihi eserin büyük bir kısmının eski çağlara ait paralar olduğu bildirildi. Biri 59, diğeri 41 yaşında olan tarihi kaçakçıların filmleri aratmayacak şekilde uzun süredir hazine aradıkları ve neticesinde ise tarihten kalan bir gömüyü buldukları anlaşıldı. Altın beklerken gümüş ve bronz eski paralar ile karşılaşan ikili, umduklarını bulamasa da buldukları tarihi eserleri paraya çevirmek için harekete geçti.

Serbest Bırakıldılar!
Tarihi eserleri nakite çevirmek istedikleri sırada ihbar üzerine emniyet ekiplerinin peşlerine düştüğü kaçakçılar yakalandıkları anda gözaltına alındı. Haklarında soruşturma başlatılan A.Y. ve M.U. isimli şahıslar, Cumhuriyet Savcısı tarafından tutuksuz yargılanması kararı ile serbest bırakıldı. Türkiye’deki en büyük tarihi kaçakçılığı da aynı zamanda gerçekleştiren iki şahsınz serbest kalması ise şaşkınlık yarattı. Fakat tarihte benzer durumların sık yaşandığı da görülmüştü. Henüz çok değil geçtiğimiz yıl da Çanakkale’de tarihi eser kaçakçılığı yapan iki şahıs, Çanakkale Jandarma Komutanlığı istihbarat ekipleri tarafından yürütülen operasyon kapsamında yakalanmış, ardından ise ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.

Soruşturma açılan iki kişi şuan için herhangi bir ceza almamasına rağmen mahkemeden çıkacak karar beklenecek. Kaçakçılığını yaptıkları tarihi eserler arasında 3 adet Roma döneminden kalma kandil, 2 adet sikke, 1 adet toprak ağırlık (pişmiş), bir adet demir yapım strigilis, taştan kolye ucu ve 15200 akçe ele geçirildi.Yorum Yap