19 Kasım 2016

Yunus Ünlü

24 Kasım Tatil Mi? 2016 Öğretmen Günü Yaklaşıyor

19/11/2016 - 22:45

24 Kasım öğretmenler günü tatil mi diye merak eden binlerce öğrenciye kötü haber geldi. Her yıl olduğu gibi bu yılda öğretmenler gününde düzenlenecek törenler nedeniyle tatil olmayacak. 2016 yılında 24 Kasım öğretmenler günü perşembe gününe denk gelecek ve eğitim öğretim devam edecek.
24 Kasım Tatil Mi? 2016 Öğretmen Günü Yaklaşıyor

Öğrenci ve Öğretmenler için oldukça önemli bir gün olan Öğretmenler Günü ile alakalı olarak tatil olacağı şeklinde söylentilerin arttığı görülmektedir. 24 Kasım Perşembe günü tatil olacak mı?

24 Kasım 1928’den itibaren ülkemizde her yılın 24 Kasım tarihi Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Ayrıca, 24 Kasım 1928 tarihi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Başöğretmen” olarak kabul edildiği gün olarak kabul edilmektedir.
24 Kasım Öğretmenler Gününün tatil olup olmayacağı öğrenciler için merak konusu olmaya devam etmektedir. Ancak, günümüzdeki uygulamalara göre, gerçekleşen kutlamalar ve etkinlikler Öğretmenler günü tatil edilmeden devam etmektedir. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün tatil olması konusunda resmi bir adım atılmamıştır.

DÜNYADA ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Dünyada pek çok ülkede 1992 yılından beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim gününün önemi ise 1966 yılında Paris’te gerçekleşen Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı’nın sona ermesi ve UNESCO temsilcileri ile Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”ni oybirliği ile kabul edilmesinin yıldönümüdür.

Öğretmenler Günü olarak belirlenen tarihler ülkelere göre değişikli göstermektedir. Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen gibi ülkelerde her yıl 28 Şubat günü öğretmenler günü olarak kutlanırken, Hindistan 5 Eylül, İran 2 Mayıs, Malezya 16 Mayıs tarihlerinde öğretmenler günü kutlamaktadır.Yorum Yap