1 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

50 Bin Çalışanı İşten Çıkardı!

01/05/2016 - 17:00

50 Bin Çalışanı İşten Çıkardı!

Petrol fiyatlarının önlenemeyen düşüşü sonrasında, üretici ve ihracatçı ülkelerde ortaya çıkan ekonomik sorunlar kendisini günden güne hissetirmeye devam ediyor. Son olarak, petrol fiyatlarının düşmesi sebebiyle, çareyi ilginç bir yöntemde bulan Suudi Arabistan’lı inşaat şirketi Binladin Group, dünya gündeminde adından söz ettirdi. Dev şirketin harcamalarda kesintiye gitme kararı aldığı ve tam 50 bin çalışanını işten çıardığı belirtiliyor.

Suudi Arabistan’ın en büyük şirketlerinden biri olan Binladin firması aynı zamanda Ortadoğu’nun en büyük inşaat firmaları arasından gösteriliyor. Binladin firmasının profesyonel sosyal ağ LinkedIn hesabında yazan bilgilere göre, şirketin şu anda 200 bine yakın çalışanı bulunuyor. Petrol fiyatlarında yaşanan düşüşten sonra harcamalarında kesintiye gitme kararı alan şirketin, tamamı yabancılardan oluşan 50 bin çalışanının işine aynı anda son verme kararı aldığı belirtiliyor. Suudi Arabistan gazetesi “El Vatan”a göre şirketin işten çıkartacağı çalışanların tamamı yabancı ülke uyruklu işçiler. Aynı zamanda bu işçilerin işten çıkartıldıktan sonra Suudi Arabistan krallığını da terk etmeleri gerekiyor.

Çalışanlar Kabul Etmiyor

Daha önce de işçilere yönelik sorunların yaşandığı Binladin şirketinde, işten çıkartılan çalışanların büyük bölümü ülkeyi terk etme yaptırımına karşı çıkıyor. İşten çıkartılan işçilerin bu duruşunun sebebi olarak, birçok işçinin aylardır maaşlarını alamaması ve Binladin şirketinden bu konuyla alakalı herhangi bir açıklama yapılmaması gösteriliyor. Öyle ki, Mart ayında maaşlarını alamayan işçiler şirketin ofislerinden birinin önünde eylem yapmıştı. Binladin şirketi Suudi Arabistan’da yaşanan inşaat atağı döneminde, ülkenin en büyük havalimanları, yolları ve gökdelenlerini yaparak adını duyurmuştu. işten çıkarılan çalışanların geleceğinin ne olacağını ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.Yorum Yap