4 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

AB Komisyonu 5 İsteğini Bildirdi!

04/05/2016 - 21:37

AB Komisyonu 5 İsteğini Bildirdi!

Tüm Türkiye’nin gözü kulağı Avrupa Birliği’nde. Yıllardır Türk vatandaşlarının hayallerini süsleyen Avrupa ülkelerine vizesiz seyahatte nihayet sona gelindi. Bugün yapılan görüşmelerde ise Brüksel’den gelen haberin olumlu olması heyecanla karşılandı. Türk vatandaşlarının Schengen ülkelerine seyahatlerinde tanınması planlanan vize serbestisi için Avrupa Birliği 72 kriteri şart koşmuştu. Avrupa Birliği Komisyonu bugün Türkiye’nin raporunu değerlendirdi ve vize serbestisi için yeşil ışık yaktı. AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye’nin son haftalarda inanılmaz bir gayret göstererek birçok kriteri yerine getirdiğini belirtti. Ancak, vize serbestisi için hala tamamlanması gereken bazı kriterler olduğunu belirten Timmermans, geriye kalan 5 kriter olduğunu belirtti. Bu kriterlerin de tamamlanması halinde Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması AB Komisyonu tarafından AB Parlamentosu ve AB Konseyi’nde oylamaya sunulacak. Oylamada bu kararın kabul edilmesiyle birlikte de Schengen ülkelerine girişte Türk vatandaşlarından vize istenmeyecek.

Timmermans açıklamalarında, “etkileyici” olarak tanımladığı çalışmalar için, Türkiye’nin çok kısa sürede önemli bir ilerleme kaydettiğini vurgulandı. AB’nin Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos ise, Türk yetkililerin 18 Mart’ta yapılan Türkiye – AB Zirvesi’nden bu yana dikkate değer bir çaba gösterdiğini ve bu çabanın göz ardı edilemeyeceğini belirtti. AB Komisyonu, Türkiye’nin geriye kalan 5 kriter konusunda da gerekli işlemleri tamamlamasını beklemeye geçti.

Kalan Kriterler Neler?

Türkiye, vize serbestisi anlaşması gereğince yerine getirmesi gereken 72 kriterden sadece 5 kriteri tamamlamadı. Tamamlanması gereken kriterler ise şu şekilde;

-Biometrik pasaportların kullanıma girmesi,
-Rüşvetle mücadele,
-Bilgi güvenliği,
-Basın özgürlüğünün güçlendirilmesi,
-1 Haziran 2016 tarihinden itibaren geri kabul anlaşmasının hayata geçirilmesi.Yorum Yap