9 Ocak 2017

Muhammet Negiz

ABD 2013 Yılında PYD’yi Terör Örgütü Olarak Kabul Etmiş

09/01/2017 - 13:57

Son dönemlerde PYD’ye eğitim ve askeri destek sağlaması nedeniyle büyük tepki toplayan ABD’nin 2013 yılındaki yaklaşımının farklı olduğu ortaya çıktı. ABD’nin 2013 yılında PYD’yi PKK’nın kolu olarak gördüğü ve bu nedenle terör örgütü olarak kabul ettiği ortaya çıktı.
ABD 2013 Yılında PYD’yi Terör Örgütü Olarak Kabul Etmiş

Türkiye’nin uyarılarına rağmen PYD’ye destek vermeye devam ABD’nin önceki yıllarda ise bu örgütü PKK’nın bir kolu olarak gördüğü ortaya çıktı. 2013 yılında imzalanan NATO belgesine göre PKK ve KCK gibi örgütlerin yanında PYD/YPG’nin de terör örgütleri listesine eklendiği ve ABD’nin bu belgeyi imzaladığı ortaya çıktı.

Yenişafak gazetesinden verilen Hüseyin Likoğlu imzalı habere göre, ABD resmi olarak terör örgütü olarak tanıdığı PYD’yi desteklemeye devam ediyor. Türkiye’nin uyarılarına rağmen askeri eğitim, teçhizat ve silah konusunda PYD’yi desteklemeye devam eden ABD, 2013 yılında Brüksel’de imzalanan Stratejik İstihbarat Dokümanı çalışmasında ise farklı bir yaklaşım sergiledi. Çalışmada, PKK ve KCK gibi örgütlerin yanında PYD/YPG’nin de terör örgütü olduğuna dair belgeyi ABD’li yetkililer imzalayarak kabul etti. ABD, PYD’nin terör örgütü olduğunu kabul etmesine rağmen bölgede desteğine devam etmesi büyük bir güven bunalımını doğurdu.

ABD NATO BELGESİNE UYMUYOR

NATO tarafından “MC 160” ismiyle anılan belgenin büyük önem taşıdığı ifade edildi. Bu belge çerçevesinde belirlenen tehditlere göre ABD ve diğer NATO ülkeleri lojistik ve operasyon planlaması yapmaktadır. Belgeye göre terör örgütü muamelesi görmesi gereken PYD’nin ABD tarafından defalarca silah sevkiyatı ile desteklenmesi büyük tepki çekiyor.

WASHINGTON POST: ABD BÖLGEDE DÜŞMANLIĞI KÖRÜKLÜYOR

ABD’de yayınlanan Washington Post gazetesi de, Obama yönetiminin terör örgütü YPG/PYD’ye yaptığı yardımların bölgede etnik düşmanlığı ve çatışmaları körüklediğine dikkat çekiyor. Obama yönetimi tarafından terör örgütüne verilen bu destekler, Türkiye-ABD müttefikliğinin sorgulamasına neden oluyor. İmzalanan anlaşmalara riayet etmemek ise stratejik yüzsüzlük olarak değerlendiriliyor.Yorum Yap