4 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

ABD Esad’ı Uyardı!

04/05/2016 - 17:02

ABD Esad’ı Uyardı!

Suriye’de süren iç savaşın bir türlü dindirilememesi ve 27 Şubat’ta alınan ateşkes kararına tarafların uymaması sebebiyle sivil halkın can ve mal kaybı sürüyor. Ateşkes, birçok cephede şimdilik silahları sustursa da özellikle Halep’te herhangi bir etkisi olmadı. Suriye ordusu şehri havadan bombalarken, muhalifler de hastane gibi sivillerin yoğun olduğu binaları karadan bombalıyor.

Ateşkesin güçlendirilmesi ve Halep’te süren çatışmaların sonlandırılması amacıyla geçtiğimiz gün bir araya gelen Rusya, ABD ve BM temsilcileri akşam saatlerinde ateşkesin sağlanması konusunda anlaşıldığını duyurmuştu. Ateşkes konusunda hala resmi bir duyuru gelmedi. Öte yandan bugün, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry’den Esad’a uyarı geldi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı uyaran Kerry, 27 Şubat’ta ilan edilen ateşkesin tehlike altında olduğunu belirterek, Esad’ın askeri kazanımlar elde etmeye çalışmasının ülkesindeki iç savaşı bitirmeyeceğini belirtti.

Suriye’nin Halep şehrinde yaşanan bombardımanlar ve çatışmalar sonucunda, son 10 gün içerisinde 250’den fazla sivil yaşamını yitirdi. Halep’te yaşanan çatışmaların devam etmesi durumunda, bu durumun askeri sonuçlarının doğacağını ve savaşın yeniden tüm Suriye’ye yayılacağını vurgulayan John Kerry, Esad’a bu bağlamda çağrıda bulundu. Ayrıca istenmeyen bu durumun yaşanmasını Rusya’nın da istemeyeceğini düşündüğünü ifade eden Kerry, böyle kötü bir gelişmenin Esad’ın yararına olmayacağını ifade etti.

30 Mayıs Cumartesi gününden bu yana ABD ve Rusya Halep’te yaşanan çatışmaların durdurulması için görüşmelerini yoğunlaştırmış durumda. Ateşkesin, başkent Şam ve Lazkiye’den sonra Halep’i de kapsaması için sürdürülen çalışmalarda epey yol alındı. Önümüzdeki saat ve günlerde sıcak gelişmelerin yaşanması bekleniyor.Yorum Yap