30 Ekim 2016

Samet

ABD Konsolosluğu Personeline Terk Edin Emri Verdi

30/10/2016 - 14:05

ABD İstanbul Başkonsolosluğu personeline ve çalışanlarına bombalı eylem tehlikesi olduğunu ve ülkeyi terk etmeleri gerektiğini bildirdi.
ABD Konsolosluğu Personeline Terk Edin Emri Verdi

ABD Dışişleri Bakanlığı, 29 Ekim’de güncellediği uyarısında; ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda çalışan personel ailelerinin Türkiye’yi terk etmesi emrini verdi. ABD Dışişleri bu kararına, radikal grupların İstanbul’da yaşayan ABD vatandaşlarına yönelik saldırı çalışmalarına dair istihbaratı gerekçe gösterdi.

Kararın elde edilen güvenlik istihbaratıyla alındığı, başkonsolosluğun olası bir tehlikede ABD vatandaşlarına yardım etmeye hazır olduğu hatırlatıldı. Radikal örgütlerin, ABD vatandaşlarının ve yabancıların genel olarak bulunduğu istikametlere yönelik bir tehdidinin mevcut olduğunun belirtildiği açıklamada, ’emrin’ sadece İstanbul’daki ABD vatandaşı diplomatlarının ailelerini kapsadığı belirtildi.

ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu, 24 Ekim tarihinde internet sitesinden yayınladığı açıklamayla vatandaşlarını olası saldırılara karşı uyarmıştı.

Fotoğraf: Diğer

ABD Başkonsolosluğu vatandaşlarına, “Türkiye’nin Güneydoğu Bölgesi’nden, özellikle Türkiye-Suriye sınırından uzak durmaları, turistik alanlarda kalabalık gruplardan uzak durmaları, halka açık alanlarda dikkatli olmaları, siyasi mitinglerden uzak durmaları, acil durumlarda yerel otoriteden gelen uyarıları dikkate almaları ve yerel basını takip etmeleri” tavsiyesinde bulunmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı devam eden terör tehditleri nedeniyle 29 Ekim’de güncellediği uyarısında; ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda çalışan personel ailelerinin Türkiye’den ayrılmaları yönünde karar aldı.

Açıklama Yapıldı

Bakanlıktan yapılan açıklamada, kararın sadece İstanbul’daki ABD Başkonsolosluğu personelinin ailelerini kapsadığı ve Türkiye’deki diğer diplomatik görevleri içermediği kaydedildi. Bakanlığın Türkiye’deki durumu gözetlemeye devam edeceği belirtilirken, pazartesi günü yayınlana seyahat uyarısının geçerliliğini koruduğu ifade edildi. ABD’li ve yabancı turistlerin, uluslararası terör örgütleri tarafından hedef alındığını hatırlatan açıklama, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz yıl, aşırılıkçılar Fransa, Belçika, Almanya, Mali, Bangladeş, Tunus ve Türkiye’de saldırılar düzenledi. Türkiye’de büyük gösterilere, turistik yerlere, restoranlara, alışveriş merkezlerine, ibadet yerlerin ve hava ulaşımı, otobüsler, köprüler, otogarlar dahil olmak üzere ulaşım ağlarına saldırılar düzenlenebilir. Aşırılıkçılar aynı zamanda Batılılar ile ABD’li yetkilileri kaçırmak ve bu kişilere suikast düzenlemekle ilgili tehditte de bulundu.” (Mynet)Yorum Yap