15 Aralık 2015

Kadir Çalışkan

ABD’ li askerlere moral ziyareti

15/12/2015 - 11:24

ABD’ li askerlere moral ziyareti

ABD Savunma Bakanı Carter, incirlik hava üssünü ziyaret ederek ABD’li askerlere moral ziyareti gerçekleştirdi. Carter, IŞİD’e  yönelik hava operasyonları kapsamında koalisyon güçlerinin varlığını giderek artırdığı İncirlik Hava Üssü’ne geldi.

İncirlik Hava Üssüne bu gün saat 09.30 sularında özel uçakla gelen Savunma Bakanı Ashton Carter, Adana Valisi Mustafa Büyük, ABD’li ve Türk askeri yetkililer tarafından karşılandı. Bakan Carter, önce ABD’lilere ait bir hangara girip inceleme yaptı ve ilgili askerlerden bilgi aldı, sonrasında ise Suriye ve Irak’taki terör örgütü IŞİD’e karşı bir hava operasyonu yürüten ABD’li askerlere moral konuşması yaptı.

Gazetecilerin de sorularını yanıtlayan Bakan Ashton Carter’in ziyaret amacı ’moral’ olarak açıklansa da ABD ile Türk Hava Kuvvetleri’nin yanı sıra IŞİD’e karşı oluşturulan koalisyon güçlerine destek veren Alman Ordusu’na ait keşif uçaklarının da kullandığı İncirlik Üssü’ndeki yetkililerden operasyonun son durumu hakkında brifing alacağı belirtildi.

Üst düzey ziyaretlerin sıklaştığı üste, son olarak dün, ABD, Türkiye, İspanya ve Katar Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevlileri bir araya gelerek, uçuş ve yer güvenliği toplantısı yaptılar. ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral Paul J. Selva da, geçen haftalarda “İçsel Çözüm” operasyonu kapsamında İncirlik Hava Üssü’nde ABD’nin 39’uncu Taktik Grup Komutanlığı’nı ziyaret ederek incelemelerde bulunmuştu. Fransa’nın başkenti Paris’teki terör saldırıları nedeniyle Fransa’nın IŞİD ile mücadelede yardımını istediği Almanya, Suriye’deki uluslararası koalisyonu desteklemek amacıyla bölgeye bin 200 asker, bir fırkateyn ve Tornado tipi askeri keşif uçakları gönderme kararı almıştı.Yorum Yap