5 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Açıköğretim’e Yönelim Artıyor!

05/09/2016 - 15:10

Açıköğretim’e Yönelim Artıyor!

Türkiye’de eğitime verilen önemin artması, eğitime yönelimi de arttırdı. Sadece eğitim çağındaki gençler arasında değil, aynı zamanda eğitimi yarıda kalan çok sayıda kişi de artık eğitimine devam etmek için sınavlara giriyor. Bu yıl Açıköğretim fakültesine kayıt yaptıranların sayısında artış yaşanırken, çok sayıda kişinin eğitimini bu şekilde devam ettirmek istemesi dikkat çekiyor.

Eğitim Yaş Sınırı Tanımıyor!
Açıköğretim Fakültesi özellikle yaş sınırı olmaksızın bir çok bireyin eğitimine devam etmesine olanak tanıyor. Günümüzde 35-50 yaş arası bir çok kişi de lisans programlarına dahil olarak eğitimlerini lisans mezunu olarak tamamlamak istiyor. Dershanelerden eğitim ve öğrenim için kurs alan öğrenciler arasında yine 35-50 yaş arası bireyler görmek mümkün. Açıköğretim fakültesinin sunduğu imkanlar neticesinde eğitime yönelimin artmış olması, Anadolu Üniversitesi’nin önemli bir işe imza attığını da beraberinde ortaya çıkarıyor.

Açıköğretim Fakültesi’ne olan ilginin artması Anadolu Üniversitesini de harekete geçirdi. Eski yıllarda her lise mezununun kayıt yaptırabildiği Açıköğretim Faültesi bu yıl ilk kez bu kuralı ortadan kaldırdı ve LYS sınavına giriş zorunluluğu koydu. Sadece sınava girmek yetmiyor aynı zamanda taban puanı aşmak gerekiyor. Bu da Açıköğretim’in daha kaliteli bir hal alabilmesi için yapılan bir çalışma olarak görülüyor.

Bir başka değişiklik ise yeni bölümlerin kazandırılması. İlk olarak işletme ve iktisat gibi programlara yönelik eğitim veren Fakülte, şimdi çok daha yeni bölümleri bünyesine katmış durumda. Yeni bölümler arasında son olarak Sosyoloji, web tasarım, yazılım gibi bölümlere de yer verildi.Yorum Yap