1 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Adana’da 1 Mayıs Kutlaması İptal!

01/05/2016 - 10:05

Adana’da 1 Mayıs Kutlaması İptal!

Terör örgütlerinin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü fırsat bilerek harekete geçmesi, istenmeyen olayların yaşanmasına neden oldu. Adana’da Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılacak olan 1 Mayıs kutlamaları ise canlı bomba istihbaratı gelmesi üzerine iptal edildi. Olası bir facianın eşiğinden dönüldü. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü nedeniyle günler öncesinden başlayan kutlama hazırlıkları ile, birçok sivil toplum kuruluşu, siyasi parti temsilcileri ve binlerce işçinin katılımıyla Uğur Mumcu Meydanı’nda büyük bir şölen havası yaratılması planlanıyordu. Kutlamalar için bölgede geniş çaplı güvenlik önlemleri alan Adana Emniyet Müdürlüğü hazırlıklarını sürdürürken gelen istihbarat ile şok oldu. 30 Nisan 2016 tarihinde gelen istihbarata göre 1 Mayıs kutlamalarında bir canlı bombanın saldırı yapacağı belirtiliyordu.

Emniyet güçleri bu durumu kutlama tertip komitesine aktardı. Tertip komitesi de gelen bu istihbarat doğrultusunda toplanarak 1 Mayıs kutlamalarının canlı bomba saldırısı planlandığı için iptal edildiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, “İlimizde düzenlenecek 1 Mayıs, ’Canlı bomba’ istihbaratı bilgisi nedeniyle Tertip Komitesi ve katılımcı kurumlarla yapılan toplantı sonrası iptal kararı alınmıştır. Konuyla ilgili yapılacak basın toplantısına katılımınızı bekliyoruz” ifadeleri kullanıldı. Eğitim-Sen Adana Şubesi, canlı bomba saldırısı istihbaratı nedeniyle 1 Mayıs sabah saat 10:00’da basın toplantısı düzenledi.

Adana’da Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılması planlanan kutlamaların iptal edilmesine rağmen, emniyet güçleri bölgede geniş çaplı güvenlik önlemleri alırken, il genelinde çalışma başlattı. Canlı bomba saldırısını yapma niyetinde olan terör örgütü üyesi ve ona yardım edecek olan kişi veya kişilerin tespiti için araştırmalar sürüyor.Yorum Yap