8 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Adil Kullanım Kotasına Revizyon!

08/09/2016 - 18:46

Adil Kullanım Kotasına Revizyon!

İnternet kullanıcılarının son yıllarda en fazla şikayet ettiği Adil Kullanım Kotasında revizyona gidiliyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan, kullanıcıların şikayetlerini sık şekilde aldıklarını, bu konuda çalışmalarının olduğunu ve önümüzdeki günlerde kararı sonuca bağlayabileceklerinibildirdi. Sosyal medya hesabından da bilgilendirme yapan BTK başkanı, regülasyon çalışmalarının sonuna gelindiğini ve beklenen açıklamayı kısa sürede gerçekleştireceklerini bildirdi.

İnternet kullanıcıları şuan için normal tarife şartlarında aylık 50 GB adil kullanım kotasına sahip. 50 GB kullanım sonrasında internet hızı 3 Mbit seviyesine otomatik olarak düşüyor. Bahsedilen 3 Mbit rakam bazı zamanlar kullanıcıların daha düşük hızda bağlantı kurmasına da neden oluyor. Ay bittiğinde ise yeni aya geçildiğinde hız yeniden normal seviyesine geri geliyor. Bu durum neticesinde kullanıcılar AKK hakkının çok az olduğu yönünde şikayetlerini sık şekilde iletiyordu. Bu kotanın en azından 100 GB seviyesine çekilmesini bekleyen kullanıcılar, beklediğini bulamasa da yine de tatmin edecek bir düzenleme ile karşılaşacaklar.

3 Mbit Yerine 5 Mbit!
Yapılan açıklamaya göre artık 50 GB AKK hakkını dolduranların internet bağlantısı 3 Mbit’e değil, 5 Mbit’e düşürülecek. Böylece hız düşüşünden kullanıcılar çok yüksek şekilde etkilenmeyecek. Özellikle 8 Mbit normal bağlantı hızına sahip kullanıcılar aradaki farkı çok fazla hissetmeyecekler. Fakat 16 GB ve üzerinde bağlantı hızına sahip kullanıcılar yine bu farkı belirgin şekilde hissedecek ve bu yeni düzenlemeden memnun kalmayabilirler.

Adil Kullanım Kotasının da iyileştirilme ihtimali yok değil. Sadece hızın düşme noktasındaki bağlantı hızına yönelik yapılan değişiklikle birlikte AKK hakkının da biraz daha arttırılabileceği düşünülüyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı tarafından yapılan açıklamalar umut dolu olduğu için beklentiler bu yönde.Yorum Yap