6 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Advocaat 4-4-2’de Karar Kıldı!

06/09/2016 - 11:57

Advocaat 4-4-2’de Karar Kıldı!

Sezon öncesi Pereira döneminde Üçlü savunmayı deneyen fakat başarılı olamayan Fenerbahçe’de yeni gelen Hollandalı çalıştırıcı Dick Advocaat, sistemi hangi rakamsal değerler üzerinde oluşturacak bir süredir karar veremiyordu. Milli takım arasını en iyi şekilde değerlendiren Advocaat, sistemi 4-4-2 üzerine inşaa etmeyi deniyor. Lige verilen arada takımda bu sistemi oturtmaya çalışan ve denemeler yapan teknik adam, milli takım kampından dönen oyuncularla da aynı sistemi deneyerek test edecek.

Dick Advocaat’ın 4-4-2 sistemini seçmesindeki en önemli sebeplerden biri, hücum yönündeki zenginlik. Direkt olarak forvet hattında oynayabilecek 4 ismin olması, bunun yanı sıra 4 tane de doğrudan kanat oynayabilecek oyuncuların yer alması, 3’lü hücum hattına pek uygun olmadığı sonucunu ortaya çıkardı. Eğer eski sisteme göre devam edilirse 4 forvet hattında yer alan oyuncuların sadece bir tanesinden yararlanabilecek durumda olmak, diğer oyuncuların motivasyonunun düşmesine sebep olur düşüncesi de Advocaat’ı zor durumda bıraktı.

Emenike’nin Yeri garanti!
4-4-2’de ise hücum hattında doğrudan iki oyuncuya yer verecek Advocaat, kanatlarda da ekstra oyuncuları değerlendirebilecek. Forvet pozisyonunun en banko ismi ise Emenike olduğu düşünülüyor. Kanatta denendiğinde etkili olamayan Emenike, Advocaat’ın en gözde oyuncusu konumunda. Bu nedenle ilk olarak hücum hattında onun isminin yazılması bekleniyor. Yanında oynayacak oyuncu ise Sow ve Van Persie arasında tercihe bağlı değişim gösterecek. Moussa Sow’un şuan hazır durumda olması nedeniyle ligdeki ilk maçta sahada olması bekleniyor.

Kanatlarda ise Stoch şuan rakiplerine göre çok daha avantajlı. Gerek Avrupa kupası maçlarında gerekse ligdeki gösterdiği performansla daha iyi bir görüntü çizen Stoch, kanatta ilk 11’de yazılacak ilk isimlerden. Diğer bir isim ise Jeremain Lens, Sağ kanatta mutlak yer vermesi beklenen, yeri garanti görünen isimlerden biri olduğunu söylemek mümkün. Alper Potuk ise orta sahanın ortasında görevlendirilmesi beklenirken, Volkan Şen, yedek kulübesinde hamle oyuncusu olarak kalacak gibi görünüyor.Yorum Yap