30 Ağustos 2016

Kadir Çalışkan

Ağızdan Gelen Kandaki Tehlike!

30/08/2016 - 11:12

Ağızdan Gelen Kandaki Tehlike!

Ağız, vücudumuzun en hassas organlarından biridir. Gerek ağız içerisindeki diş minesi, diş eti ve dil gibi organlar; gerekse iç kısımda yer alan ince ve kalın bağırsak, yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağı gibi iç organlarla etkileşim halinde olması, ağızın hassasiyetinde önemli bir yere sahiptir. Ağızdan kan gelmesi, yukarıda saydığımız organlardan biri ya da birkaçından kaynaklanabilir. Bu sebeple öncelikle ağızdan kan gelme sebepleri üzerinde yoğunlaşmak gerekir.

Ağzınızdan kan gelmesi durumunda ilk olarak dişlerinizi ve diş etlerinizi, daha sonra burnunuzda bir kanama meydana gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz. Bu gibi organlarda bir kanama varsa, müdahaleyi anında yapmanız mümkün; fakat bu kısımlarda kanama olmaması durumunda kaynağın belirlenmesi üzerine biraz daha yoğunlaşmanız gerekecek.

Eğer gün içerisinde ağzınızda kanama meydan gelirse, kanın rengine ve kıvamına bakarak kendi tanınızı ortaya koyabilirsiniz. Kanınız açık kırmızı renkte ise burun ya da diş eti kanamalarından kaynaklı bir sıkıntı olabilir. Eğer kanın kıvamı daha yoğun, rengi de daha koyu ise mide, on iki parmak bağırsağı ya da yemek borusundan kaynaklı bir kanama gerçekleşiyor olabilir. Bazen grip ve soğuk algınlığı nedeniyle oluşan şiddetli öksürükle birlikte ağızdan kan geldiği görülebilir. Bu durumda öksürük esnasında kendinizi kasmanızdan ve yemek borunuzu tahriş etmenizden kaynaklı bir kanamayla karşılaşmış olursunuz. Kan içerisinde küçük parçacıkların olması, kanamanın mide kaynaklı olduğuna işarettir.

Ağızdan kan gelme sebepleri arasında akciğer ve karaciğer gibi organlarda meydana gelen iç kanamalar da yer almaktadır. Bu tip durumlarda acilen uzman bir hekime görünmeli ve yapılacak tetkikler sonucunda kanama sebebinin bulunmasına olanak sağlamalısınız. Ağızdan kan gelmesi durumunda asla bir şey yememeli, sadece diş eti ve burun kanaması olup olmadığına bakmalısınız. Eğer kanamanın kaynağı bu organlar değilse, acilen doktora görünmeli ve gerekirse endoskopi ile kanamanın kaynağının tespit edilmesini sağlamalısınız.

 Yorum Yap