12 Kasım 2016

Kadir Çalışkan

AIDS Testi Yapan USB Büyük Ses Getirdi

12/11/2016 - 13:45

Bilim alanındaki gelişmeler her geçen gün artış gösteriyor. Son olarak AIDS teşhisi koyabilen USB aygıtı geliştirildi. Büyük ses getiren bu cihazın başarı oranı ise oldukça yüksek.
AIDS Testi Yapan USB Büyük Ses Getirdi

İmperial College London’da görevli olarak araştırmacıların katkılarıyla, bir damla kanla AİDS hastalığına neden olan HİV virüsünü tespit edebilen bir USB üretildi. DNA Electronics tarafından üretilen bu cihazın hem USB olarak kullanılabilmesinin, hem de kan testi yapabilmesinin oldukça iyi bir nedeni var.

Başarı Oranı Çok Yüsksek

DNA Electronics, geliştirdiği cihaz ile HİV virüsünün kolay bir şekilde tespit edilebilmesinin yanı sıra, AİDS hastalarının durumunun denetlenebilmesini de amaçlamış. USB, cihazın kan testi sonucunda elde ettiği bilgileri bilgisayar ortamına aktararak hastaların doktorlarına sonuçları ulaştırabiliyor ve AİDS hastalığının gidişatı, hastanın ilaçlarını düzenli olarak kullanıp kullanmadığı bile anlaşılabilecek şekilde kontrol edilebiliyor.

Cihazın, 1000 hastayla yapılan testler sonucunda yüzde 95 oranında tutarlı olduğu anlaşıldı. DNA Electronics şimdi de hepatiti ve diğer hastalıkları tespit edebilen cihazlar üretmenin peşinde.Yorum Yap