9 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Aile Diş Hekimliği Müjdesi!

09/09/2016 - 18:27

Aile Diş Hekimliği Müjdesi!

Aile doktorunun ardından şimdi de aile diş hekimi geliyor! Sağlık Bakanı Recep Akdağ, katıldığı bir programda sağlık alanındaki yeniliklere dair önemli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar içerisinde vatandaşın en fazla dikkatini çeken, kanser hastalarından cerrahi müdahalelerde ek bir ödeme istenmemesi ve aile diş hekimliğinin hayata geçirilmesi oldu.

Hastanelerdeki yoğunluğu aza indirmek ve ailelerin daha iyi ve faydalı olacak şekilde hizmet alabilmeleri için geçtiğimiz yıllarda aile hekimliği projesi sunan Sağlık Bakanlığı, şimdi de yeni bir alan için girişimde bulunduğunu açıkladı. Bakan Recep Akdağ’a yöneltilen bir soru üzerine önümüzdeki yıl için aile diş hekimliği projesinin yer aldığını, bunu hayata geçirmek istediklerini fakat bunun için finansman sağlanması gerektiğini bildirdi. Hükümetten bu alanda finansman desteği alınabilirse aile diş hekimliği projesi hayata geçirilecek. Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan’ın sağlık bakanlığından bazı talepleri olduğunu da söyleyen Akdağ, isteklerde sona yaklaşıldığını vurguladı.

Sağlık sektöründe her geçen yıl daha iyi hizmet verebilmek için çeşitli projeleri bulunduğunu da sözlerine ekleyen Akdağ, aile diş hekimliğinin çok önemli bir katkı yapacağını vurguladı. Günümüzde bir çok kişinin diş rahatsızlıklarında çekinerek tedavi olması, yüksek ücretler ödenmesi, ortodonti gibi yüksek maliyetli tedaviler için devletin uzun yıllar hastaları beklettiği sebeplerinden dolayu böyle bir girişimde bulunulacağı da bildirilirken, 2017’de aile diş hekimliğinin kesin olarak hizmet vermesi bekleniyor.

Aile diş hekimliği imkanı sağlandığı taktirde e-devlet veya mhrs üzerinden bireyler, kimlik numaralarını yazarak aile diş hekimini görüntüleyebilecekler. İstekleri halinde ise farklı diş hekimi seçebilecek ve değiştirme imkanı da vatandaşlara sunulacak.Yorum Yap