1 Aralık 2016

M. Negiz

AKP ve MHP Yeni Anayasa İçin Anlaşma Sağladı

01/12/2016 - 19:19

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bugün anayasa değişikliğini görüştü. Saat 14.00’te Çankaya Köşkü’nde gerçekleşen görüşmede iki parti arasındaki anlaşmazlıklar giderildi ve yeni anayasa için çalışmalar başladı..
AKP ve MHP Yeni Anayasa İçin Anlaşma Sağladı

Cumhurbaşkanlığı ile ilgili anayasa değişikliğine dair Çankaya Köşkü’nde Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında bir görüşme sona erdi. Saat 14:00 de gerçekleşen görüşmede iki siyasi parti arasında anlaşmazlık sebebi olan konular üzerinde uzlaşmaya varıldı.

Gerçekleşecek görüşme öncesinde AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında yaklaşık 4 saat süren bir toplantı gerçekleşti. Toplantı hakkında Parti Sözcüsü Yasin Aktay açıklama yaptı.

Açıklamaya göre, anayasa değişikliği çalışmasını AK Parti ile MHP birlikte yürütüyor. İki partinin kurulları konu üzerinde çalışmalarına devam ediyor. 10 Kasım tarihinde Başbakan Yıldırım ile Devlet Bahçeli bir araya gelmiş ve ilk öneri sunulmuştu. 21 Kasım’da MHP tarafı öneri ve eleştirilerini sundu. 24 Kasım tarihinde AK Parti, revize edilen metni MHP’ye sundu. 28 Kasım itibariyle son düzenleme gerçekleştirildi. Hazırlanan metne göre sistemin “cumhurbaşkanlığı” olarak kalacak. Bugün yapılan toplantı ile metne son halinin kazandırılması bekleniyor.Yorum Yap