13 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Altın Fiyatları Bayram Dinlemiyor!

13/09/2016 - 11:21

Altın Fiyatları Bayram Dinlemiyor!

Bayramın ikinci günü, yurt içi piyasalar kapalı olmasına rağmen, yurt dışı piyasalarda hareketlilik sürüyor. Türkiy’ye yansıması ise pozitif oldu. Altın, bu haftaya yükselişle devam ederken, bayram sonunu bekleyen altın yatırımcıları, şimdiden kâr elde etti. Dolar ve altın cephesindeki artış, yatırımcılara bayramda da kazandırmayı ihmal etmedi. Bayram sonrası ise merak ediliyor.

Bayram öncesi altın 126 lira bandında seyrederken, bayramda 128 liraya kadar çıkmış durumda. 127.5 Lira bandındaki bir gram altın, doların kritik yükselişi ile yukarı yönlü sinyaller veriyor. Doların adım adım 3 liraya ilerlemesi, bayramdan sonra altın fiyatlarının bir kademe daha artarak 130 liraya kadar uzanabileceği konuşuluyor. Fırsatı kaçırmak istemeyenler ise bayramda altın alımı yapmak istiyor fakat yurt içi piyasaları kapalı olduğu için alım rakamları pek avantajlı değil.

Bankalarda Fiyat Yüksek!
Bayram nedeniyle 9 günlük tatil içerisinde yer alan Türkiye’de bankalarda altın işlemi aktif olarak yapılabiliyor fakat bankalar bu sürede mesai yapmadığı için fiyat yelpazesini geniş tutuyor. Mesainin aktif olduğu zamanlardaki fark 1 liranın altında olurken, bayram süresince ve mesai saatleri dışında alış-satış arasındaki fiyat farkı 5 liraya kadar çıkıyor. Bu durumda normalin daha üzerinde bir satış fiyatı sunan bankalar, pek avantaj oluşturmuyor.

Yatırımcılar bu durumda yurt dışı piyasalarındaki etkileşimin yurt içine yansıması ile düşen ve yükselen fiyatları avantaja çeviremiyor. Bayram sonrası ise ciddi bir hareketlilik olması bekleniyor. Özellikle yatırımcılar için yeni yatırım dönemi olarak görülebilir. Yılın son çeyreği için yükeliş yönünde beklentiler her geçen gün artarken, bayramın hemen ardından da nasıl bir grafik çizeceği önem taşıyor.Yorum Yap