5 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Altın’da Yeni Rekor!

05/05/2016 - 9:56

Altın’da Yeni Rekor!

Altın fiyatlarında tüm zanaların rekoru kırıldı. Fiyatlar bugün itibarı ile 120 lirayı aşarak 2016 yılında, geçmişteki tüm zamanların en yüksek rakamına ulaştı. Yatırımcıya yüksek oranda kazanç sağlayan altın, bu yılın en büyük atılımını bu hafta gerçekleştirdi. Geçtiğimiz hafta 112 lira bandında yer alan altın bu hafta 114 lira ile açılış yapmıştı. Haftanın ilerleyen günlerinde 116 liraya yükselmişti. Bugün ise son atılımını gerçekleştirerek 120 liraya yükseldi.

Çeyrek Altın 206 TL!

Fiyatların yükselmesi, en düşük değerdeki çeyrek altının da fiyatını tepeye çıkardı. Bir zamanların en maliyeti düşük altını, şimdi el yakıyor. Son aylarda 190-195 lira bandı arasında seyreden çeyrek altın, fiyat yükselişinden etkilenerek 206 liraya çıktı.

Fiyatların yükselmesiyle birlikte sabah saatlerinde yatırımını nakite çevirmek isteyenlerin sayısı artarken, yatırımcının bir kısmı da yükseliş trendinin devam edebileceği düşüncesiyle risk alarak altında kalmayı tercih etti. Fiyatların beklenmedik bir anda atılım yapması ise yatırımcıyı mutlu etti. Son aylarda oldukça durgun geçen altın piyasalarında yaşanan bu artış, önümüzdeki günlerde altın piyasalarında ciddi bir hareketliliğe neden olması bekleniyor.

Artış’ın Devam Etmesi Mümkün!

Sabah saatlerinden itibaren yükselen altının, daha da artma ihtimali yüksek. Dolar kurundaki hareketlenme ile birlikte yükseliş ivmesi alan altın, özellikle siyasi ve uluslararası gelişmelerden ciddi şekilde etkilenmiş görünüyor. Gelişmeler ile paralel şekilde değişikliğe uğrayan piyasalarda, önümüzdeki hafta da ciddi şekilde merakla izlenecek.

Değişim gösteren fiyatlar, yatırımcının tercihlerini de etkileyecek gibi görünüyor. Beklenmedik bir anda yükseliş gösteren altın için şuan elinde altını olanlar nakite geçip geçmeme konusunda ikilemde kalırken, yeni yatırım planlaması içerisinde olanlar ise yükselen fiyatlar nedeniyle alım almama konusunda kararsız kalacak. Fiyatların yükselmesi nedeniyle alım avantajı ise bugünlerde yerini altın sahibi olanlara bırakmış durumda.Yorum Yap