3 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Ambulansa Taksimetre Taktılar!

03/05/2016 - 11:22

Ambulansa Taksimetre Taktılar!

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de ilginç bir uygulama hayata geçirildi. Çin’in başkenti Pekin’de bundan böyle tüm ambulanslar taksimetre ile çalışacak. Bu uygulamanın sebebi ise, şehirde bulunan ambulansların, bağlı oldukları sağlık kurumlarına göre farklı ücret alması ve bazı durumlarda vatandaşların mağdur edilmesi olarak gösterildi. Pekin Belediyesi Teknoloji Denetim ve Kalte İdaresi’nin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Pekin’de ambulans taşıma ücretlerinde yaşanan farklılıkları ortadan kaldırmak ve taşıma ücretinin sabitlenmesi amacıyla kentteki tüm ambulanslara, taksimetre benzeri cihaz takılacağı ifade edildi.

Ülke genelinde hayata geçirilmesi düşünülen bu sistem için başkent Pekin pilot bölge görevi üstlenecek. Pekin’de bulunan yaklaşık 580 ambulansa bu cihazların yerleştirildiği ve ilgili teknisyenlerin cihazların testini başarıyla gerçekleştirdiği açıklandı.

Fiyatlar Artık Sabit

Uygulamanın hayata geçirilmesiyle birlikte ambulans taşıma ücretleri de yeniden düzenlenerek sabitlendi. Ambulanslardaki taksimetre cihazı, açıldığı andan itibaren 3 kilometreye kadar 50 Yuan (8 dolar), bu mesafeden sonra da kilometre başına 1 dolar sayacak.

Ayrıca ambulans çağırılır ancak kullanılma ihtiyacı ortadan kalkarsa, bu durumda da çağıran vatandaş taksimetre cihazının açılış ücreti olan 50 yuan’ı yani 8 doları ödemek zorunda.

Hayata geçirilen bu uygulama ile, öncelikle Pekin’de ilerleyen dönemlerde de uygulamanın diğer şehirlerde de hayata geçirilerek ambulans hizmetinde yaşanan fiyat farklılıklarının ortadan kaldırılması hedefleniyor. Nüfusun aşırı kalabalık olması ve her gün yüzlerce ambulans çağrısı alan sağlık kurumları ise bu durumu fırsat biliyor. Çin’de, halk, farklı sağlık kurumlarının değişik fiyat uygulamalarından şikayet ederken, mesafenin uzunluğuna göre bazı kurumların hasta veya hasta yakınlarından bin dolara varan ücretler talep ettiği belirtiliyor.Yorum Yap