29 Kasım 2016

M. Negiz

Anayasa Değişikliği 15 Gün İçinde TBMM’de Olacak

29/11/2016 - 14:45

Anayasa değişikliğine dair teklif 15 gün içinde TBMM’ye gelecek. Konu hakkında açıklama yapan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye’nin geleceğe doğru yol kat edebilmesi için Anayasa ve parlamenter sistemin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.
Anayasa Değişikliği 15 Gün İçinde TBMM’de Olacak

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, Anayasa değişikliği ve ABD ‘deki başkanlık seçimlerine dair açıklamada bulundu. Komisyon Başkanı Şentop, 15 gün içerisinde Anayasa değişikliğine dair teklifin 15 gün içinde meclise geleceğini ifade etti.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, yaptığı açıklamada, “Bahar aylarında bir referandumla anayasa değişikliğini halkımızın onayına sunacağız. Türkiye şu anda 1982 yılında yapılan bir anayasa ile idare ediliyor. Bugüne kadar mayıs ayında yapılan değişiklikle birlikte 18 değişiklik yapılmıştır. Bu değişiklikler arasında çok önemli dokunmalar var. Bu kadar değişikliğe rağmen Türkiye hala yeni Anayasayı tartışıyor. Şu anki anayasanın paradigmasıyla ilgili bir sorun var” şeklinde konuştu.

Avrupa ‘ya dair tahminlerde bulunan ve ABD başkanlık seçimlerini değerlendiren Şentop, “Obama sistemin en aykırı adamıydı o zaman ona oy verdiler. Şimdi ise Trump sistemin en aykırı adamı. Clinton ise statükonun en has temsilcisi ama ona vermediler Trump’a verdiler. Bu bir isyandır yani artık sosyal ekonomik yapılar değişiyor ya. Siyasi yapılar düzenler değişecek. Bana soracak olursanız, 25 yıl bir çeyrek asır içerisinde Avrupa’da belki haritalarda değişecek.” dedi.Yorum Yap