9 Ocak 2017

Yunus Ünlü

Anayasa Görüşmeleri Meclis Genel Kurulu’nda Başlıyor

09/01/2017 - 21:07

Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ni öngören anayasa değişikliği paketi bugün Meclis Genel Kurulu’na geliyor. Meclis Genel Kurulu’ndan en az 330 oy alınması durumunda ise 2 ya da 23 Nisan 2017’de referandum öngörülüyor.
Anayasa Görüşmeleri Meclis Genel Kurulu’nda Başlıyor

MHP ile AK Parti arasında gerçekleşen görüşmeler sonucunda ortaya çıkan anayasa değişikliği paketi TBMM Anayasa Komisyonu’ndan Meclis Genel Kurulu’na gelecek. Bugün saat 14:00’te başlaması beklenen Meclis Genel Kurulu, Partili Cumhurbaşkanlığı konusunda önemli günlere tanıklık edecek. Kurulda yapılan oylamada en az 330 oy alınması durumunda 2 ya da 23 Nisan 2017 tarihinde referandum gerçekleşecek.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından fiili başkanlığı hukuki çerçeve kazandırılması konusundaki çağrısı ile başlayan anayasa değişikliği süreci tüm hızı ile devam ediyor. Meclis Genel Kurulu’na gelen teklif TBMM Anayasa Komisyonu’nda kısmen değişikliğe uğradı. Komisyonda kabul edilmesinin ardından Meclis Genel Kurulu’na gelen anayasa değişikliği paketi buradaki görüşmelerin sonucunda oylamaya sunulacak. Yapılan oylamadan en az 330 oy alınırsa anayasa değişikliği paketi 2 ya da 23 Nisan 2017 tarihinde referanduma götürülecek.

330 OY HEYECANI BAŞLIYOR

Meclis Genel Kurulu, hareketli günlerin yaşanmasına tanık olacak. 15 gün içerisinde Meclis’ten çıkarsa Cumhurbaşkanı onayına gidecek olan değişiklik paketi için 330 oy yarışı başlayacak. Ak Parti’nin 316 oyu ve MHP’den gelecek olan oylarla 330 barajının aşılması beklenecek. Yeterli oy elde edilemediğinde ise referandum tarihlerinde erken seçime gidilebilecek.Yorum Yap