12 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Ankara-İstanbul Arası 1.5 Saate İniyor!

12/09/2016 - 9:22

Ankara-İstanbul Arası 1.5 Saate İniyor!

Son yıllarda atılım gerçekleştirilen demiryolları arasına bir yenisi daha eklenmek üzere. Özellikle uzun mesafeli iller arasında ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla demiryollarına verilen önemin artması, ülke içerisinde önemli temellerin atılmasına neden oldu. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, yaptığı açıklamada demiryollarına ilişkin önemli gelişim kaydettiklerine vurgu yaparak yeni projelerden bahsetti.

Omurga Tamamlandı!
Bakan Ahmet Arslan, konuşmasında Türkiye’de bir çok bölgede demiryolu omurgasının oluşturulduğunu fakat bazı iller arası yollarda ilerleyen zaman içerisinde yetersizlik görülebileceğine işaret ederken, 1,5-2 yıl sonrası için ise hedeflerini belirlediklerini aktardı.

İstanbul ile Ankara arasında yoğun şekilde ulaşım sağlandığını ve hava yollarının yanı sıra artık demiryolu ile de kısa sürede iki şehir arasında seyahat edilebileceği açıklandı. İki şehir arasında önümüzdeki yıllar içerisinde mesafe 1,5 saate kadar düşecek ve bu kısa sürede iki şehir arasında ulaşım sağlamak mümkün olacak denildi.

Hedef 10 Yılı Kapsıyor!
Bu süreç için verilen zaman ise pek tatmin edici görünmedi. Sadece İstanbul Ankara arası değil, aynı zamanda Sivas ve Kars’a kadar uzanan hat ile hızlı tren projesini hayata geçirmek istediklerini, bunun için ise önümüzdeki 10 yıllık bir sürece tekabül eden bir proje olduğu söylendi.

Hızlı tren konusunda Türkiye, yurt dışında yer alan ülkeleri örnek alıyor. Bir çok Avrupa ülkesinde demir yolları omurgası yıllar önceden oluşturulmuş ve şuan aktif şekilde hızlı tren hizmeti veriliyor. Türkiye’de ise sadece bir kaç il arasında böyle bir hizmet olduğu biliniyor. 10 Yıllık süreç her ne kadar uzun görünse de, ne kadar erken bu adımlar atılırsa, o kadar erken sonuçlanacaktır.Yorum Yap