4 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Antalya’da Tur Teknesi Battı!

04/09/2016 - 10:12

Antalya’da Tur Teknesi Battı!

Antalya’da akıllara durgunluk veren olay, faciaya neden oldu. Hafta sonu tatilini tekne turu yaparak değerlendirmek isteyenler, Akdeniz açıklarında fırtınanın oluşturduğu dalgalar sonrasında facia ile yüz yüze kaldılar. Teknedeki 81 kişiden 79’u kurtarılırken 2 kişinin kaybolduğu ve bulunamadığı bilgisi alındı. Olay hakkında soruşturma başlatılırken, arama çalışmaları bir süre sonra daha devam etmesine rağmen iki kişiden haber alınamadı. Etkili fırtına karşısında direnemediği düşünülen iki kişiden birinin çocuk yaşta olduğu aktarıldı.

Fırtına Bir Anda Çıktı!
Yat turu başladığı sıralarda havanın güzel olduğu görülürken, saat 4-5 arasında ani şekilde fırtına çıkması teknenin batmasında önemli etken oldu. Çıkan fırtına denizde dev dalgalar oluştururken, şehir merkezinde de oldukça etkili şekilde kendini hissettirdi. Sokakta bir çok cisim fırtına etkisiyle yer değiştirdi. Yağmur ise bir anda yer yer sel olmasıan neden oldu.

Korku dolu anlar, teknenin geri dönme kararıyla başladı. Limandan yaklaşık 5 kilometre içeride bulunan tekne, fırtına sebebiyle su almaya başlayınca gemi kaptanı geri dönme kararını teknedekilere iletti. Bunun üzerine geri dönüş yolunda teknenin çok fazla su alması, teknenin yan yatmasını tetikledi. Can yeleklerine sarılan yerli ve yabancı turistler hızlı şekilde sahil güvenliğin gelmesini bekledi.

Kurtarmak için olay yerine giden sahil güvenlik ekipleri, yola çıktığı anda tekneye ulaşarak sakinliklerini korumaları isteğinde bulundu. Sahil Güvenliğin tekneye ulaşması ile birlikte ise kurtarma operasyonu start aldı. Çoğu kişinin şoka girdiği, kurtarma esnasında ise çoğu kişinin tekneden dalgalar arasındaki denize atladığı görüldü.

Olayın atlatılmasının ardından tekne tamamen sulara gömülürken, turizm şirketi hakkında ise soruşturma başlatıldı. Meteoroloji hava raporlarını kontrol etmeden yola çıkan teknenin çok sayıda kişinin hayatını riske atması, tepki topladı.Yorum Yap