18 Kasım 2016

Yunus Ünlü

AÖF Öğrenci Giriş – Sınav Yerleri Açıklandı Mı?

18/11/2016 - 22:50

AÖF öğrenci giriş işlemleri ile sınav giriş yerlerine bakmak isteyenler kötü bir sürprizle karşılaştı. Pek çok haber sitesinde yer alan AÖF sına yerleri açıklandı haberleri asılsız çıktı. AÖF vize sınavlarına 1 hafta kala sınav yerlerinin henüz açıklanmaması ise öğrencileri huzursuz etti. Gözler 21 Kasım pazartesi gününe çevrildi.
AÖF Öğrenci Giriş – Sınav Yerleri Açıklandı Mı?

Milyonlarca AÖF öğrencisi sınav giriş yerlerinin ne zaman açıklanacağını merak ediyor. Pek çok büyük haber sitesi her gün AÖF sına giriş yerleri açıklandı gibi asılsız haberlerle öğrencileri mağdur etmeye devam ediyor. 18 Kasım cuma günü itibariyle henüz sınav yerleri açıklanmadı.

26-27 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek olan AÖF güz dönemi vize sınavlarına milyonlarca öğrenci ter dökecek. AÖF sınav sistemi, çan eğrisi, ders geçme sistemi ve sınav tarihleri ile ilgili detaylar haberimizde sizlerle.

AÖF SINIF GEÇME SİSTEMİ

Öğrencilere bir yarı yılda 30 krediyi geçmeyecek şekilde ders ataması fakülte tarafından yapılır. Öğrenciler fakülte tarafından atanan dersleri eksiltebilir veya toplam 45 krediyi geçmemek üzere üst yarı yıldan ders seçebilir. (ilk yıl hariç)

2016 – 2017 AÖF Sınav Takvimi

aof

Lisansta birinci yarıyılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 5. ve 7. yarı yıllardan,
İkinci yarı yılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 6. ve 8 yarı yıllardan DERS ALAMAZ.
Üçüncü yarı yılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 7. yarı yıldan,
Dördüncü yarı yılın tüm derslerinden başarılı olamayan öğrenciler 8. yarı yıldan ders ALAMAZ.

GÜZ DÖNEMİ BAHAR DÖNEMİ
1. Yıl 1. yarı yıl (dönem) 2. yarı yıl (dönem)
2. Yıl 3. yarı yıl (dönem) 4. yarı yıl (dönem)
3. Yıl 5. yarı yıl (dönem) 6. yarı yıl (dönem)
4. Yıl 7. yarı yıl (dönem) 8. yarı yıl (dönem)

Güz dönemi veya akademik yıl sonunda 2,00 ortalamasını sağlayamayan öğrenciye akademik yetersizlik uyarısı yapılır.

Genel Not Ortalaması: Genel not ortalaması bütün dönemlerde aldığımız derslerin toplam not değerleri ile toplam kredilerine bölünmesi ile bulunur.

Ders Geçme: Dersi geçmek için o dersin harf notuna bakılır. Eğer CC ve üzeri ise o dersi koşulsuz şartsız geçmişsiniz demektir.

Dersten Kalma: Dersten kalmak için o dersin harf notuna bakılır. Eğer FF ise o dersten direk kalmışsınız demektir ve sonraki yıl bu dersi almanız gerekmektedir.

Şartlı / Koşullu Geçme: Dersinizin harf notu CD DC yada DD ise bu derslerden koşullu olarak geçmişsiniz demektir. Bu şekilde geçmenin koşulu ise bir sonraki dönem Genel Not Ortalamanızı 2.0′ın üzerinde getirmeniz gerekmektedir. Yani Genel not ortalamanız 2.00 ise bu dersi/dersleri geçmiş, 2.00 ve altında gelir ise bu dersten/derslerden kalmışsınız demektir.

Akademik Yetersizlik Uyarısı Ve Ders Tekrarı: Güz dönemi veya akademik yıl sonunda 2.00 GNO sağlayamayan öğrenciye “Akademik Yetersizlik Uyarısı” yapılır. “Akademik Yetersizlik Uyarısı” alan öğrencinin, bir sonraki dönem sonundaki GNO’nın en az 2.00 olması gerekir. Bu koşulu yerine getiremeyen öğrenci, kayıt yenilettiği takip eden dönemde, son iki dönemdeki CC’nin altında not aldığı dersleri ilgili dönemde tekrar etmek suretiyle GNO’nı en az 2.00’ye yükseltmek zorundadır. Ders tekrarına kalan bir öğrencinin, tekrar ettiği dönem sonunda 2.00 GNO’nı sağlaması halinde ders tekrarı sona ermiş olur. Ancak, bir dersten FF, DZ ve YZ notu alan bir öğrenci bu dersleri, derslerin verildiği dönemde tekrar almak zorundadır. Ders tekrarına kalan öğrenci kayıt yenileme döneminde ders ekle-sil işlemi sırasında, CC’nin altında not aldığı dersleri almak zorunda olduğundan bu dersleri eksiltemez.

Sınıf Geçme Sistemi:
Kredili sistemde sınıf geçme yerine üst dönemden ders alma tabiri kullanılır. Genel not ortalamanız 2.00 ve üzeri ise üst dönemden ders alabilirsiniz. 2.0′ın altında ise üst dönemden ders alamazsınız.

DD,DC,CD gelen derslerinizden koşullu olarak ortalama ile geçebiliyorsunuz. Bu ortalama ile geçmenin koşulu ise Bahar Dönemi ( 2.dönem ) sonunda Genel Not Ortalamanızı ( GNO ) 2.0 veya daha üzeri getirmenizdir. Eğer GNO’yu 2.0’dan düşük getirirseniz koşullu geçtiğiniz derslerden de kalmış olursunuz.

FF gelen derslerden direk kalıyorsunuz. Bu FF ile kaldığınız dersleri bir sonraki yıl aynı dönemde tekrar görüyorsunuz. Yani bahar döneminde kaldığınız bir dersi seneye bahar döneminde alabilirsiniz.

Sizden dönemlik olarak 2.0 gibi bir ortalama beklenecektir. Eğer Güz Dönemi sonunda Genel Ortalamanızı 2.0 veya üzerinde sağlayamamış iseniz size bir Uyarı verilecektir. Bu uyarıdan sonraki dönemde ise Genel Not Ortalamasının en az 2.0’a çıkarmanız istenecektir. Eğer bu durumu da yerine getiremezseniz taklip eden dönemde geçmiş 2 dönemdeki CC altı dersleri yeniden almanız ve 2.0 ortalamasını geçmeniz istenecektir.

Peki AÖF Ders Geçme Sistemi ve Çan Eğrisi Nasıl Hesaplanır?
Gördüğünüz üzere eskiden oluşturulmuş 100′lük not sistemi gelen yeni Kredili Sistem ile bazı değerlere atanmış oldu.

Öğrenci eğer 50 ve üzerinde bir ortalama ile geçerse o dersi aldığı ortalamanın karşılığı olan Harfsel Not ile geçmiş sayılacak ve Transkrip Belgesine bu not geçecektir. Mezun olması içinde bu Kredilerin hesaplanması gerekecektir.

Kişi eğer 32 Puana kadar olan bir not ortalama ise dönem sonuna ulaşmış ise yapacak bir şey yok. O kişi kalmış sayılacak ve gelecek sene o dersi yeniden alması istenecektir.

Yeni sistemde sene 2 döneme ayrıldığı için 1. Dönemden alınan ancak kalınan bir ders gelecek sene 1. Dönem içerisinde alınabilecektir. 2. Dönemden alınan ancak kalınan bir ders gelecek sene 2. Dönem içerisinde alınabilecektir.

Yeni sistem ile geçtiğimiz senelerde 1 Vize + 1 Final olarak yapılan sınavlar artık her dönemde 1 Vize + 1 Final olarak yapılacak. Bu durum da senede 2 kere Vize + 2 Kere Final sınavına girmeniz anlamına gelecektir. Bu vize ve finaller geçmişteki gibi Vize %30 ve Final %70 olacak şekilde değerlendirmeye alınacak ve alınan ortalama sonunda gelen not Harfsel Olarak sisteme girilecektir.

Örneğin vizeden 10 alan bir öğrenci finalde 80 alırsa 59 ortalama ile CB alacaktır. Ve AKTS hesaplamasında eğer 4 AKTS’lik bir ders alıyorsa o zaman 2,30*4 = 9,2 AKTS şeklinde hesaplanarak Mezun Olma Sistemine işlenecektir.

Yeni ders geçme sistemi birçok anlamda yenilikler ve ara hesaplamalar içermektedir. Bu sebeple burada anlatılanların dışında sistem bu sene aktife geçtiğinde yapacağınız kendi hesaplamalarınız ile konuyu daha iyi kavramanız sağlanacaktır.

Size en basit hesaplama sistemi olarak derslerinize iyi çalışmanız ve sınavlardan iyi not almanızı öneririz. Bu sayede zaten sistemden kendi başarılı durumunuzu görecek Sınıf Geçmek veya Mezun Olmak için ne kadar not alsam hesaplamalarından da kurtulmuş olacaksınız.Yorum Yap