6 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Apple Gereksiz Uygulamaları Siliyor!

06/09/2016 - 18:25

Apple Gereksiz Uygulamaları Siliyor!

Apple, App Store mağazasında yer alan gereksiz ve işlevsiz uygulamalar adına önemli bir kararın altına imzasını attı. Buna göre App Store mağazasında yer alan tüm uygulamalar denetlenecek ve işlevi olmayan uygulamaların silinmesi sağlanacak. Bilgi kirliliğini engellemek ve faydalı uygulamaları öne çıkarmak için yapılacak olan bu çalışma, en çok Apple tutkunlarını sevindireceğe benziyor.

App Store’ da yer alan uygulamaların geliştiricileriyle irtibat kuracak olan yetkililer, geliştiricilere 1 aylık bir süre tanıyarak uygulamalarını gözden geçirme olanağı sunacak. Gereken hassasiyeti göstermeyen geliştiricilerin uygulamaları, App Store’ dan kaldırılacak.

App Store mağazasında yer alan çok sayıda işlevsiz uygulama, bu sistem sayesinde tarihe gömülecek. Böylece kullanıcılar, arama seçeneğiyle daha faydalı ve işlevli uygulamaları bulabilecekler. Özellikle kullanıcıyı yanıltıcı uygulamaların bu dalgadan önemli ölçüde etkilenmesi bekleniyor. İşlevsiz ve gereksiz uygulamaların yorumlarına bakıldığında bu uygulamalarla ilgili önemli eleştirileri görebilirsiniz. Apple, bu yeni kararla birlikte App Store mağazasını daha temiz bir kimliğe kavuşturmuş olacak. Bu uygulama sayesinde Apple tutkunları, sanal uygulama mağazasında istediklerine daha rahat erişme imkânı bulacak.

Birçok App Store uygulaması, uygulamayı kullanamayacak kadar çok sayıda reklama yer vermekte. Kullanıcılar, bu reklamlar nedeniyle isteklerine ulaşamama sıkıntısı çekmekte. Apple, bu konuda da bir çalışma yapacağa benziyor. Gereğinden fazla reklamın kullanıldığı uygulamaların Apple tarafından sistemden kaldırılması gündemde. Tüm bunların gerçekleşmesi durumunda App Store’ un daha yararlı bir platforma dönüşeceğini şimdiden söylememiz mümkün. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus satışlarından önce bu uygulamanın devreye sokulması, satışları da olumlu yönde etkileyecektir. Apple yetkililerinin uygulama geliştiricilerine verdiği ek sürede bu hataların giderilmesi şart. Aksi takdirde uygulamaların sistemden tamamen kaldırılması sağlanmış olacak.Yorum Yap