11 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Arafat’ta Rakam 2 Milyonu Geçti!

11/09/2016 - 20:12

Arafat’ta Rakam 2 Milyonu Geçti!

Kurban Bayramı arefesinde hac vazifesini yerine getiren müslümanlar, Arafat’a akın etti. Kutsal topraklardaki müslüman sayısı ise rekor sayıya ulaştı. Arafat bugün tam 2 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. Çılgın bir kalabalıkla ibadetlerini yerine getiren müslümanlar mutlu ve heyecanlı göründü.

Türk hacı adaylarının da yer aldığı Arafat’ta dünden bu yana devam eden hareketlilik, çok sayıda kişinin Mekke’den Arafat’a hareketi bugün itibarı ile tamamlandı. Sabah namazı ile başlayan hareketlilik gün içerisinde ciddi bir yoğunlukla devam etti. Aşırı sıcaklar ise hac farizesi için yıldırmadı, aksine daha büyük güç verdiği inanılarak ibadete devam edildi. Hac görevini yerine getirmek için Suudi Arabistan’a bulunan çok sayıda müslüman Mekke, Medine, Mina, Arafat gibi yerleri ziyaret ediyor. Rahmet Tepesi’ne de geçişi yapan müslümanlar siyah kayaları bir anda beyaza bürüdü. Dua eden müslümanlar, uzun süre burada vakit geçirdi.

Çok sayıda Diyanet İşleri görevlisi imamın da yer aldığı Arafat’ta sela ve ezan sesleri eksik olmadı. Buradaki görevi tamamlayanlar ise Mina’ya hareket etmek için şimdiden yola koyuldu. yarın gerçekleşecek olan kurban bayramı için ise yine bölgenin çeşitli yerlerinde kurbanlıklar kesilerek ibadetler tamamlanacak.

Hac vazifesini tamamlayan müslümanların yurda dönüş vakti ise önümüzdeki hafta gerçekleşecek. Bir haftalık hac vazifesini tamamlayanlar kutsal topraklardan direkt ve aktarmalı olarak kademeli şekilde ülkelerine geçiş yapabilecekler. Türk hacı adayları da yine önümüzdeki hafta içerisinde Türkiye’de olacak.Yorum Yap