1 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Artık Sadece Bing ve Edge’de!

01/05/2016 - 11:00

Artık Sadece Bing ve Edge’de!

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan yazılım ve teknoloji devi Microsoft, en yeni işletim sistemi Windows 10 ile birlikte sunduğu sanal asistan Cortana’yı ciddi anlamda kısıtlıyor. Kısıtlama kararı ile birlikte, artık üçüncü parti arama motorları ve diğer web tarayıcıları ile sanal asistan Cortana’yı kullanamayacaksınız. Microsoft, daha önce yaptığı açıklamada Cortana’nın en önemli özelliklerinden birinin, kullanıcıları ve kullanıcıların kullanım alışkanlıklarını “tanıma” yeteneği ve işletim sisteminde daha kişisel ve özelleştirilmiş bir kullanım tecrübesi sunması olduğunu belirtmişti. Belirtilen bu özelliklerin tam anlamıyla kullanımı, doğal olarak öncelikle Microsoft’a ait uygulama, yazılım ve hizmetlerde sağlanabiliyor.

Microsoft, Cortana’nın bu özelliklerinin entegrasyonunu hızlandırmak, daha çok ön plana çıkarmak için kendi uygulama ve hizmetlerinin dışında kalan ürünleri kapsam dışında bıraktı. Sanal asistan Cortana’nın, üçüncü parti programlar yüzünden zarar görmemesi için artık, Bing ve Edge dışında başka bir arama motoru ve web tarayıcısı ile kullanımına izin vermeyecek. Microsoft’un aldığı bu karar şüphesiz tüm kullanıcılar için sürpriz bir karar oldu. Ancak, şirketin bu uygulaması sadece Microsoft’a özel bir karar değil. Akıllı telefonlarda Apple, sanal asistanı Siri için, Android’te de Google sesli arama özelliğini sadece cihazlarda varsayılan olarak ayarlanmış mobil web tarayıcılar için kullanılabilir kılıyor.

Bu karar, kullanıcıların seçim şansının ve bu hizmeti farklı programlarda da kullanabilme hakkını ortadan kaldıran bir karar olsa da, kısıtlama kararı şu an kendi alanlarında dünya devi olan ve genel anlamda dünyanın en büyük şirketleri; Google, Apple ve Microsoft tarafından uygulanan bir kısıtlama oldu.Yorum Yap