27 Ekim 2016

Kadir Çalışkan

Asit Yağmuru Nedir? Meteoroloji’den Uyarı Geldi

27/10/2016 - 20:59

Irak'ın Musul kentinde kükürt tesislerinde meydana gelen patlamanın ardından Türkiye'de asit yağmuru korkusu ortaya çıktı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada asit yağmuru tehdidinin oldukça düşük olduğunu ancak yinede dikkatli olunması gerektiğini belirtti.
Asit Yağmuru Nedir? Meteoroloji’den Uyarı Geldi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Musul’un güneyinde kükürt tesislerinde meydana gelen yangın sonrasında Türkiye genelinde uyarı yayınladı. Yapılan uyarıda meteorolojik uydu görüntüleri paylaşılırken asit yağmurlarına karşı uyarı yapıldı.

Meteoroloji’den yapılan açıklamada, “Musul’da kükürt tesislerinde meydana gelen yangın Türkiye’de korku yarattı. Asit yağmuru tehdidi her zaman olabilir. Bu yangınlar bu olasılık biraz daha arttı. Ancak Türkiye’de asit yağmuru ihtimali oldukça düşük. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yağmurlu günlerde vatandaş çok fazla ıslanmamaya dikkat etsin. Korkulacak bir durum yok ancak tedbirli olmakta fayda var.” ifadeleri yer aldı.

Asit Yağmuru Nedir?
Meteoroloji’den gelen asit yağmuru açıklamasının ardından kafalar karıştı. En çok merak edilen konu ise asi yağmurunun ne olduğu? Asit yağmuru, taşıtlarda ve ısınmada kullanılan yakıtların yanma sonucunda oluşturdukları ve havaya bıraktıkları kükürtdioksitin yağmur ile birlikte yeryüzüne inmesi anlamına geliyor. Türkiye’de beklenen asit yağmuru çok şiddetli olmasa da korkuttu.

Asit Yağmurunun Zararı Var Mı?
Asit yağmurunun hem doğaya hemde insanlara etkisi oldukça büyük. Doğada toprağın kirlenmesine ve dolaylı olarak sebze ve meyvelerin zehirlenmesine neden oluyor. İnsanlar üzerindeki etkisi göz önüne alındığı zaman ise, asit yağmurları ile birlikte solunum yolu hastalıkları ortaya çıkıyor. İnsanın bağışıklık sistemi zayıflıyor ve sonrasında hastalıklar ortaya çıkıyor. Asit yağmurunun başlıca zararları bu şekilde dikkat çekerken Meteoroloji’nin yaptığı açıklamanın da önemi anlaşılmış oluyor.Yorum Yap