13 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Avrasya Tüneli Yıl Sonunda Açılıyor!

13/09/2016 - 9:33

Avrasya Tüneli Yıl Sonunda Açılıyor!

Uzun süredir inşaatı süren Avrasya Tüneli için son düzlüğe girildi. Yapım aşamasının tamamlandığı bildirilen tünel için son rötuşlar yapılıyor. Açılış tarihi ise netleşti. Tünel hakkında önemli bilgilerin yanı sıra geçiş ücretinin ne kadar olacağı da belirlendi. Tünel, deniz tabanından başlayarak kara tüneline bağlanıyor. Tüneli kullanacak olanlar ise ilk defa böyle bir deneyim yaşayacaklar.

Avrasya Tüneli için en büyük handikap güvenlik olarak görülüyordu. Olası depremler veya olumsuz hava şartları nedeniyle oluşabilecek bir facia için tüm önlemler alınmış durumda. Tüm ihtimalleri düşünen yapımcı firma, bir çok stratejik çalışma ve deney ile tüneli tamamlamayı başardı. Tünel, olası Marmara depreminde 7,5 şiddetine kadar hiç bir sorun teşkil etmeyecek. Bu konuda güvenlik birimlerinin yaptığı açıklamaya göre 500 yılda bir olması muhtemel büyüklükte olan bir deprem için Avrasya Tüneli kesinlikle zarar görmeyeceği, 2500 yılda bir görülecek büyüklükteki bir depremde ise tünelin ufak hasarla can kaybı olmadan atlatması garanti ediliyor. Bu durum neticesinde vatandaşlar tüneli rahatlıkla kullanabilecek.

Özel Sığınma Odaları Yapıldı!
Tünel için güvenlik önlemleri sadece deprem üzerine değil. Olası patlama veya benzer acil durumlar teşkil edebilecek zamanlarda çok sayıda güvenlik odaları yer alıyor. İki yüz metrede bir tane bulunan güvenlik odaları, acil durumlarda sığınmaya açık olacak. Bu odalarda ise yine herşey düşünülmüş. Güvenlik odalarından yukarı ve aşağıya olmak üzere tahliye merdivenleri inşa edilmiş. Bu da acil çıkış kapısının olduğu anlamına geliyor.

Solunum sıkıntısı ise kesinlikle yaşanmayacak. Çünkü havalandırma sistemi ileri jet teknoloji ile yapılmış. Hava akımı en üst seviyede yer alacak.

Tüneli kullanacak olan sürücüler geçiş ücreti olarak 4 dolar + KDV ödemek zorunda. Yani 15 liraya tekabül eden bir ödeme tutarı olacak. Gidiş ve dönüş yolu çift katlı tasarlanan tünelde, farklı katlardan sağlanacak. Tünele sadece binek otomobiller ve hafif ticari araçlar girebilecek. 2 metre 80 santim boyunu aşan araçlar ise alınmıyor.

Tünel Uzunluğu Açıklandı!
Tğnel uzunluğunu merak edenler de yok değil. Avrasya tünelinin deniz altında bulunan kısmı 3.34 Kilometre olarak bildirilirken, kara tüneli ile birlikte toplam uzunluk 5.4 Kilometre olarak açıklandı. Köprüden geçiş süresi ise 15 dakika sürecek.Yorum Yap