25 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Avrupa Parlamentosu Kararına Hırvatistan’dan Tepki

25/11/2016 - 17:29

Avrupa Parlamentosu Türkiye'nin müzakere sürecini askıya aldı. Büyük oy farkı ile Türkiye'yi istemeyen Avrupa'da Hırvatistan çıkan sonuca itiraz etti. Hırvatistan Dışişleri Bakanı Davor Ivo Stier, kararın Avrupa Birliği'nin çıkarına olmadığını söyledi.
Avrupa Parlamentosu Kararına Hırvatistan’dan Tepki

Hırvatistan Dışişleri Bakanı Davor Ivo Stier, Slovenya ziyaretinde Avrupa Parlamentosu’nun (AP) aldığı Türkiye kararını değerlendirdi.

Bakan Stier, “Müzakerelerin dondurulma kararı AB’nin çıkarına değil. Ankara ile ilişkilerde yeni bir bakış açısına ihtiyacımız var” dedi.

Avrupa Parlamentosu’nda dün yapılan oylamada Türkiye ile müzakerelerin geçici olarak dondurulması kararı büyük bir çoğunlukla kabul edilmişti. Bağlayıcılığı olmayan karar, Avrupa Birliği liderlerine tavsiye niteliği taşıyor.

Ankara ise kararı yok hükmünde saydığını ve ciddiye almadığını ilan etmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada AB’nin daha da ileri gitmesi halinde sınır kapılarını açacaklarını söyledi. Türkiye ve AB’nin ilkbaharda yaptığı anlaşmayla Avrupa’ya sığınmacı akını durdurulmuştu.

Türkiye, bağlayıcılığı bulunmayan oylama sonucunda ortaya çıkan metni AB’ye iade edecek.

Ankara ile müzakerelerin dondurulması kararını sadece AB liderleri alabiliyor. Türkiye ile müzakerelerin dondurulması kararını sadece AB liderleri alabiliyor. AB liderlerinin Aralık ayındaki zirvesinden bu yönde bir karar çıkması beklenmiyor ancak liderlerin AP’nin kararını göz ardı etmeyeceği belirtiliyor. Başta Avusturya olmak üzere bazı üyeler müzakerelerin durdurulması gerektiğini savunuyor, bu öneriye Almanya, İngiltere ve Fransa gibi büyük devletler sıcak bakmıyor.Yorum Yap