25 Kasım 2016

M. Negiz

Avrupa Parlamentosu Müzakereleri Askıya Aldı

25/11/2016 - 11:10

AP tarafından gerçekleştirilen oylamada Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinin dondurulması 37 oya karşı, 479 evet oyuyla kabul edildi. Çekimser oyların toplamı ise 107 olarak kaldı. İktidar ve kanadından sürece yönelik değerlendirmeler devam ediyor.
Avrupa Parlamentosu Müzakereleri Askıya Aldı

Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakerelerini dondurması süreci oylamaya götürüldü. Oylama sonucunda sürecin dondurulmasına evet diyen oylar 479, çekimser kalan oylar 107 ve müzakerelerin dondurulmasına karşı oylar ise 37 olarak belirlendi. Tavsiye niteliğindeki karar, Avrupa Birliği liderleri için dikkate değer olarak görülüyor.

AP’nin bu doğrultuda karar almasına neden olan sebepler ise, Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan Türkiye ilerleme raporunda belirtilen hususlar olan ifade özgürlüğü, yargı bağımsızlığı ve demokrasinin uygulanması gibi konuları kapsamaktadır. Raporun yayınlanmasından hemen sonra AP Türkiye Raportörü Kati Piri, Türkiye’yle AB üyelik görüşmelerinin dondurulmasını talep etmişti. Önceki hafta Ankara’ya hitap eden AP Başkanı Martin Schulz, “İktidar sahiplerini yollarından geri dönmeye ve Avrupa’nın demokrasilerimizin güçlenmesi için diyaloğa uzattığı eli tutmaya çağırıyorum.” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: KARAR YOK HÜKMÜNDEDİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oylama öncesinde yaptığı açıklamada sürecin bir anlamı olmadığını ve oylamanın yok hükmünde olduğunu açıklamıştı. Erdoğan, AB’nin samimiyetine güvenmediği konusunda yaptığı açıklamalarla açıkça tepki göstermeye devam ediyor.

BAŞBAKAN YILDIRIM: OYLAMA ÖNEMLİ DEĞİL
Başbakan Binali Yıldırım, AP’nin üyelik görüşmelerini askıya almaya yönelik oylamasının hiçbir önemi olmadığını söyledi. Başbakan Yıldırım, “AB ile ilişkiler zaten böyle aman aman çok sıkı fıkı ilişkiler değil. AB şunu anlamalı, Avrupa gelecek vizyonunu Türkiye ile mi Türkiye’siz mi şekillendirecek. AB, güvenlik için Türkiye Vazgeçilmez derken eften püften nedenlerle böyle kararlar almış olması tam bir çelişkidir.” Dedi.

AB BAKANI ÇELİK: OYLAMA DARGÖRÜŞLÜ VE VİZYONSUZ
Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, AP’nin oylama sonuçlarını ve alınan tavsiye kararını dargörüşlülük ve vizyonsuzluk olarak değerlendirdi. Bakan Çelik, AP’nin demokratik ve çok sesli perspektifini kaybettiğini ifade ederek, demokratik olmayan karar tasarısına herkesin elinde aynı metin varmışcasına benzer beyanatlar verildiğini söyledi. AP’nin 15 Temmuzdaki tutumunu da eleştiren Bakan Çelik, AB’nin değerleriyle bir iç kriz yaşadığını sözlerine ekledi.

MHP LİDERİ BAHÇELİ: ŞARLATANLIK
AP’nin yapmış olduğu oylamayı omurgasız olmakla suçlayan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli, “Türkiye’nin haysiyetiyle oynamaya kalkışan, ülkemizi karalamaya yeltenen şarlatanlığa Türk kökenli parlamenterlerin itirazı olmalıdır. Ve bu itiraz hemen yapılmalıdır. Kimliğini kaybetmemiş, doğduğu toprakları unutmamış kardeşlerimizin sesini duymak en tabii hakkımızdır.” Şeklinde açıklama yaptı.

CHP LİDERİ: YAPTIRIMLAR DEVAM EDECEK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, AK Parti ve MHP liderlerinin aksine AP’nin kararlarının “ağır yaptırım” olarak değerlendirdi. Türkiye’de insan hakları, demokratik standartlar ve hukukun üstünlüğü gibi kavramların olmadığını belirtti. 1963 yılında AB’ye üyelik için Ankara Antlaşması’nı imzalayan kişinin İsmet İnönü olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, uygar dünyanın bir parçası olmak için çıkılan yolda insan hakları, demokratik standartlar, hukukun üstünlüğü gibi kavramlar Türkiye’de olmadığı için kararları bir süre durdurdu. Müzakere yapılmayacak.” Diye konuştu. CHP lideri, oylama sonucunun çok ağır bir yaptırım olduğunu ve bu yaptırımlarının arkasının geleceğini iddia etti. Kılıçdaroğlu, yaptırımların ekonomik ve siyasi olarak devam edeceğini de sözlerine ekledi.

AB İLE İPLER KOPUYOR MU?
Avrupa Birliği ve Türkiye’nin karşılıklı olarak birbirlerini suçladığı mevcut durumun gidişatı merak konusu olmaya devam ediyor. AB, genel olarak demokrasi, insan hakları, hukuk ve özgürlük konusunda yaşanan gerilemelerin olmasına yönelik eleştiriler getiriyor. Türkiye ise, 15 Temmuz hain darbe girişiminde yalnız bırakılmayı ve PKK yandaşlarının Avrupa’da serbest davranabilmesini kabullenemiyor. AB’yi çifte standartla suçlayan Türkiye’nin atacağı adımlar şimdiden merak ediliyor.

AB KRİTERLERİ ÇOK ÖNEMLİ

Avrupa Birliği kriterleri olarak bilinen, hukukun üstünlüğü, insan hakları, azınlığa saygı, demokrasiyi garanti altına alan istikrar gibi siyasi kriterler ve işleyen bir pazar ekonomisi gibi ekonomik kriterler açısından önemli bir değer olarak görülüyor. Son dönemde Avrupa içerisinde yükselişe geçen aşırı sağcıların eylemleri ve İslamofobi, AB’ye olan ilginin azalmasına sebep olsa da özellikle AB’nin sahip olduğu hukuki kriterlerin ülke geneline hâkim olması konusunda tam anlamıyla bir mutabakat söz konusudur.Yorum Yap